Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mina, başarılı bir Hac sezonunun ardından Rahman’ın konuklarını bugün uğurlamaya hazırlanıyor

Mina, başarılı bir Hac sezonunun ardından Rahman’ın konuklarını bugün uğurlamaya hazırlanıyor

Perşembe, 22 Temmuz, 2021 - 09:30
Hacılar dün şeytan taşladıktan sonra dua ediyor (AP)

Suudi Arabistan’da Hacılar, Mina’da Kurban Bayramı’nın üçüncü günü de şeytan taşlarken, daha sonra ziyaret tavafı (veda) ve Hac sa'yı yapmak üzere Mekke’ye gidecekler.

Hacılar dün, önceden sterilize edildikten sonra her biri için özel çantalarla hediye edilen taşlarla Cemarat’ta sırasıyla küçük, orta ve büyük şeytana yedişer taş attı.

Mina’daki kamplarından otobüslerle bölgeye gelen Hacıların, Cemarat Köprüsü’ndeki hareketi alınan ihtiyati tedbirler nedeniyle sorunsuz geçti. 

Kutsal toprakların öne çıkan projelerinden biri olan Cemarat tesisi, hacıların rahatlığı için tüm destek hizmetlerinin sunulduğu 5 kattan oluşuyor ve her katın yüksekliği 12 metre.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar Hacılar arasında herhangi bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edilmediğini bildirdi.

Suudi Arabistan Kızılayı ise, başkentte ve kutsal mekanlarda görev yapan acil durum ekiplerinin 1 bin 269 hastalık şikayeti veya hafif yaralanma rapor ettiğini belirterek, bunlardan 602’sinin hastanelere sevk edildiğini, 649’unun ise ayakta tedavi edildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı ve Yüksek Hac Komitesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, Mekke’deki Cumum bölgesinde Hac ve Umre Güvenlik Şehri’nin açılışını yaptı.

Şehir, Hac ve Umre mevsimlerinde Hac ve Umre güvenliği için görevli özel kuvvetlerin her düzeydeki eğitim gereklilikleri doğrultusunda en son akıllı sistemler, güvenlik ekipmanları ve teknik araçlarla donatılmış çok sayıda eğitim alanı ve tesisi içeriyor. 

Kamu Güvenliği Direktörü General Halid bin Karar Al-Harbi açılışta yaptığı konuşmada, “Şehir, güvenlik güçlerinin, 2030 Vizyonu hedeflerine uygun olarak Hacılara, umre ziyaretçilerine karşı görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için beceri ve yeteneklerinin sürekli gelişimine katkıda bulunacaktır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya