Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna ve Polonya: Rusya'nın Kuzey Akımı Projesi Orta Avrupa'yı tehdit ediyor

Ukrayna ve Polonya: Rusya'nın Kuzey Akımı Projesi Orta Avrupa'yı tehdit ediyor

Perşembe, 22 Temmuz, 2021 - 07:00

Kiev ve Varşova, ABD ve Almanya’nın, Rusya ve Almanya’yı birbirine bağlayan tartışmalı ‘Kuzey Akımı 2’ gaz boru hattı ile ilgili anlaşmaya varmasının ardından söz konusu projenin Ukrayna'yı ve tüm Orta Avrupa'yı siyasi, askeri ve enerji düzeyinde tehdit ettiğini düşünüyor.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau yaptıkları ortak bir açıklamada, "Böyle bir karar, Ukrayna ve Orta Avrupa için siyasi, askeri ve enerji düzeyinde yeni tehditler yaratıyor" değerlendirmesinde bulundu.
Öte yandan Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in yaptıkları telefon görüşmesinde, Kuzey Akım 2 gaz boru hattı projesinin yakında tamamlanacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini belirtti. Kremlinden görüşme sonrası yapılan açıklamada, "İki lider, Kuzey Akımı 2 projesinin tamamlanmak üzere olmasından oldukça memnun" ifadesi kullanıldı.
Baltık Denizi'nden geçen boru hattı projesi, 2014'ten bu yana Moskova yanlısı ayrılıkçılarla savaşan ve Rus gazının kendi toprakları üzerinden taşınmasını bir baskı aracı olarak gören Ukrayna'nın sert muhalefetiyle karşı karşıya. 


Editörün Seçimi

Multimedya