Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayirli judocu, İsrailli rakibiyle yarışmamak için Tokyo Olimpiyatları’ndan çekildi

Cezayirli judocu, İsrailli rakibiyle yarışmamak için Tokyo Olimpiyatları’ndan çekildi

Cuma, 23 Temmuz, 2021 - 13:15
Cezayirli judocu Fethi Nurin (Cezayir medyası)

Cezayirli judocu Fethi Nurin, İsrailli rakibiyle bir müsabakada karşı karşıya gelme ihtimaline karşı Tokyo Olimpiyatları’ndan çekildi.

İlk maçı için önümüzdeki Pazartesi günü Sudanlı judocu Muhammed Abdurresul ile yarışması gereken Nurin, daha sonra oynanacak turda İsrailli Tohar Butbul ile yüzleşecekti.

Nurin, oyunların resmi açılışının arifesinde yerel bir Cezayir kanalına yaptığı açıklamada, İsrailli judocu Butbul ile karşılaşma olasılığı nedeniyle spor etkinliğinden çekildiğini dile getirerek, “Olimpiyatlara ulaşmak için çok uğraştık ama Filistin davası bu konulardan daha büyük ve bu nihai bir karardır” dedi.

Cezayirli judocu, Tokyo’daki 2019 Dünya Şampiyonası’ndan da İsrailli bir judocuyla karşı karşıya gelmemek için yarışmadan çekilmişti.

Müslüman oyuncular, Filistin halkının davasını desteklemek amacıyla İsrailli oyuncularla yarışmayı reddederek birçok kez uluslararası turnuvalardan çekildi.

Bu adımlar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi bazı Arap ülkelerinin İsrail ile yaptığı anlaşmaların ortasında İsrail ile normalleşmeyi reddeden ülkelerden geliyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya