Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Taliban’a övgü: Makul insanlar

Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Taliban’a övgü: Makul insanlar

Cuma, 23 Temmuz, 2021 - 16:45
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (AP)

Rusya, ABD destekli Afganistan hükümetini güç paylaşımı müzakerelerini engellemekle suçlayarak, Taliban unsurlarını ‘makul insanlar’ olarak övdü.

Bloomberg News’e göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve diğer yabancı güçlerin 20 yılın ardından ülkeden çekildiği bir zamanda, iç savaşa siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerde hızlı ilerleme çağrısında bulundu.

Lavrov, iktidardaki Birleşik Rusya partisinin ev sahipliğinde düzenlenen dış politika konulu bir forumda yaptığı konuşmada, daha fazla toprak kazanımı elde eden ve şu anda Rusya’nın müttefiki Tacikistan ile sınırın çoğunu kontrol eden Taliban unsurlarının ‘makul insanlar’ olduğunu söyledi.

Taliban sözcüsü Suheyl Şahin ise bugün yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Eşref Gani görevi bırakana ve müzakerelerle çatışmalardaki tüm tarafların kabul edebileceği bir hükümetin kurulana kadar silahları bırakmayacaklarını belirtti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya