Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa, aşı kampanyalarını hızlandırarak koronavirüse karşı savunmasını güçlendiriyor

Avrupa, aşı kampanyalarını hızlandırarak koronavirüse karşı savunmasını güçlendiriyor

Cumartesi, 24 Temmuz, 2021 - 09:15

Fransa Bilim Konseyi Başkanı Jean François Delfraissy yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden sonra normal hayata dönüşün, 2022 hatta belki de 2023 yılına kadar olmayabileceğini belirtti.

Diğer yandan, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) dün (Cuma), Kovid-19’a karşı geliştirilen Moderna aşısının 12-17 yaş grubu için kullanımını onayladı. Moderna aşısı böylece 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde belirtilen yaş grubunda kullanımına izin verilen ikinci aşı oldu.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, Spikevax (Moderna) aşısının bu yaş grubundaki kullanımı, 18 yaş ve üzerinde olduğu gibi kolun üst kısmına 4 hafta arayla iki doz olarak verilmesine dayanıyor. EMA yaptığı açıklamada, İnsani İlaçlar Bilimsel Komitesi (CHMP), Kovid-19 karşıtı Spikevax aşısının kullanımını 12-17 yaş arası çocuklar için tavsiye ettiğini belirtti. ABD’li şirket Moderna tarafından üretilen Spikevax aşısının etkileri, yaşları 12 ile 17 yaş grubunda 3 bin 732 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada incelendi.

Söz konusu çalışma, bu yaş grubunda aşının etkinliğinin, 18 ila 25 yaş arası gruptakine benzer olduğunu gösterdi. EMA’nın açıklamasına göre, çalışmanın sonuçları, CHMP’nin Spikevax’ın 12-17 yaş grubundaki etkinliğinin yetişkinlerdekine benzer olduğunu gösterdi.

ABD, Kanada ve AB ülkeleri, daha önce 12 yaş ve üzerindekiler için Pfizer-BioNTech aşısının kullanımına izin vermişti.

Uzmanların belirttiğine göre, ergenler, genellikle yetişkinlerde görülenden daha az şiddette Kovid-19 semptomları gösteriyorlar ancak bu enfeksiyona karşı bağışıkları olduğu anlamına gelmiyor. Söz konusu yaş grubu virüsün nüfus arasında yayılmasına katkıda bulunuyor. Bu nedenle de salgının yayılmasının durdurulmasına katkıda bulunmak için bağışıklık kazanmaları gerekiyor.

Diğer yandan, Fransız hükümetinin sağlık danışmanlarından Jean-François Delfraissy dün BBC televizyonuna yaptığı açıklamalarda, Fransa’daki vaka sayılarının Ağustos ayına kadar günde yaklaşık 50 bine ulaşabileceğini söyledi. Delfraissy ayrıca, Ağustos ayının ikinci yarısında koronavirüs salgının 4. dalgasının Fransız hastanelerini etkileyebileceğini ifade etti. Delfraissy, dünyanın 2023 yılına kadar pandeminin üstesinden geleceğini öngördüğünü açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya