Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da mazot yokluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle protesto gösterileri düzenlendi

Lübnan’da mazot yokluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle protesto gösterileri düzenlendi

Pazar, 25 Temmuz, 2021 - 12:30
Lübnan’da yaşam koşullarına karşı düzenlenen protestolar (AP-Arşiv)

Lübnan’da mazotun tükenmesi ve özel jeneratörlerin kapatılmasını dün ülkenin güneyinde protesto eden Lübnanlılar çok sayıda yolu kapattı.

DPA’ya göre, Lübnan’ın güneyinde yer alan Habboş kasabası sakinleri, jeneratörlerin ‘tayına bağlanması’ ve kasabanın karanlığa gömülmesini protesto ederek Nebatiye-Zahrani karayolunu kapattı ve jeneratörler için mazot sağlanmasını talep etti.

El Cedid kanalına göre, Nebatiye-Zahrani karayolunun kapatılması sırasında bir arbede çıktı. Bölgede silahlı gençler ortaya çıktı ve silah sesleri duyuldu.

Ülkenin güneyindeki Sayda şehrinde ise çok sayıda öfkeli vatandaş, mazot yokluğu ve karanlığa gömülmelerini protesto etmek için ateşe verdikleri çöp konteynırlarıyla yolu kapattı.

Bazı bölgelerdeki özel elektrik jeneratörlerinin sahipleri, birkaç gün önce mazotların bitmesi nedeniyle jeneratörleri çalıştıramadıkları için elektriklerin kesileceği konusunda uyarmıştı.

Lübnan’ın ana elektrik üreticisi Electricité du Liban tarafından sağlanan elektrik, birçok bölgede günde yaklaşık 22 saate yakın kesiliyor.

Özel elektrik jeneratörü sahipleri, mazotun bitmesi nedeniyle çoğu bölgede jeneratörleri günde 8 saatten fazla kapatma kararı aldı, bazıları ise jeneratörleri kalıcı olarak kapattı.


Editörün Seçimi

Multimedya