Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya tarihinde bir ilk: Hükümet Fizan’da toplandı

Libya tarihinde bir ilk: Hükümet Fizan’da toplandı

Dibeybe: Bugünden sonra Libya’da savaş yok
Pazartesi, 26 Temmuz, 2021 - 13:15
Libya Başbakanı Dibeybe Sebha’da (Libya Ulusal Birlik Hükümeti Medya Ofisi)

Başbakanlığını Abdulhamid Dibeybe'nin yaptığı Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) iktidara gelmesinden bu yana ilk kez Fizan bölgesinin merkezi Sebha’da toplandı.

Başbakan Dibeybe, Bakanlar Kurulu’nun beşinci toplantısını yapmak ve şehri incelemek amacıyla gittiği Fizan’ın Sebha kentinde “Libya tarihinde ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısının Sebha'da yapılmasına karar verdik. Tüm hükümet ekibiyle burada olmamız yıllarca süren savaş ve bölünmenin bir sonucu olarak acısını çeken güneye yardım etmeye gitme kararlılığımızın bir kanıtı. Bugünden sonra Libya, Sebha veya başka bir yerde savaş yok” ifadelerini kullandı.

Fizan Libya’nın güneybatısında bulunuyor. Sebha ise bölgenin en büyük şehri.

Açıklamasında ülkenin güneyinde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele, güvenlik ve yakıt sağlama, seçimleri güvence almanın önemli öncelikler olduğuna değinen Dibeybe, hükümetin o bölgede terör ve suçla mücadele planlarını tamamlayacağına söz verdi.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) sponsorluğunda yürütülen siyasi diyalogun sonuçlarına UBH’nin dün Sebha’da gerçekleştirdiği toplantısı geçtiğimiz Mart ayında iktidara gelmesinden bu yana türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor. Ziyaret, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Abdurrezzak en-Nazuri ve bir grup askeri lider tarafından yönetilen ortak askeri komitenin, Libya’nın güneyi ve tüm askeri kampları içeren saha turlarına başladığını duyurusuyla aynı zamana denk geldi.

Menfi’den seçim sürecine destek mesajı

Öte yandan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi seçim sürecine destek ve kapsamlı uzlaşma çabalarının başarısı konusunda verdiği sözlere atıfta bulundu.

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter ise, Libya halkını önümüzdeki 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere güçlü bir şekilde katılmaya davet etti.

Yerel medyada aktarılanlara göre Hafter, “Libyalılar, seçim haklarını kullanmalarını engellemeye çalışanlara karşı güçlü duracaktır” ifadelerini kullandı.

Seçim sürecinin başarısı için güvenlik koşullarının yaratılması gerektiğini vurgulayan Hafter, “Libyalıların seçim haklarını kullanmalarını engellemeye, terörize etmeye veya baskı altına almaya çalışanların karşısında dimdik duracağız” diyerek halkı seçimlere yoğun bir ilgi göstermeye davet etti.

Muhammed el-Menfi önceki gün Tobruk’ta bazı ileri gelen kabilelerin yaptığı toplantıda Konsey'in Libya topraklarının birliği ve egemenliğinin korunması konusundaki hassasiyeti, Cenevre'deki diyalogun sonuçlarına bağlılığı, seçimler, Ortak Askeri Komite (5+5) desteği, ateşkes, kurumların birleştirilmesi, ulusal uzlaşma projesine destek ve Libyalıların yeniden birleşmesi maddelerinin üzerinde durmasına atıfta bulundu.

Menfi, bahsi geçenlerin kendisine verdiği desteğin yanı sıra, Libya’da barış ve istikrar yolunda atılan adımları tasvip ettiğini ve Başkanlık Konseyi’ne  destek vererek uzlaşma yolunu desteklemek adına belirlenen strateji doğrultusunda çalışmaya hazır olduklarını teyit ettiklerini kaydetti.

Ayrıca Libya Yüksek Seçim Konseyi seçmen kütük sistemine katılım oranının yüzde 50'yi aştığını bildirerek, 90 bin 473 yeni kayıtla sisteme kaydolan vatandaş sayısının 2 milyon 430 bin 470’e ulaştığını kaydetti.

Konsey gün içerisinde 3 dakika ortalama ile 12 bin kayıt yapıldığına dikkat çekerek, bu yoğunluğun iletişim hatları üzerinde baskıya neden olduğunu ve bu sebeple vatandaşlara yanıt vermede gecikmeler yaşandığını bildirdi.

Ancak kayıt sisteminde herhangi bir kusur olmadığını, on binlerce vatandaşın kayıt sorunlarını çözebildiğini ve zorlukların kalıcı olarak giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya