Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye sınırını geçen İsrailli Dina Kohen’e 8 ay hapis cezası

Suriye sınırını geçen İsrailli Dina Kohen’e 8 ay hapis cezası

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 08:15
Dina Kohen’in, Facebook’ta kendi hesabında paylaştığı bir resim

İsrail’de Nasıra kentindeki Bölge Mahkemesi Pazartesi günü, Ocak ayında Suriye sınırını geçen daha sonra İsrail'e iade edilen İsrailli Dina Kohen’i sekiz ay hapis cezasına çarptırdı.

Genç kadının avukatları İsrail basınına yaptığı açıklamada, "Mahkeme, genç kadının özel durumunun dikkate alınması yönündeki taleplerimizi kabul ederek, ölçülü ve orantılı bir karar verdi" dedi.

Adı ana akım medya ve sosyal medyada sıkça duyulan 25 yaşındaki Dina Kohen, Modi'nin Illit sakini. Geçtiğimiz Ocak ayında iki metrelik sınır duvarını tırmanarak Suriye sınırına geçti. Bölge sakinleri kadının İsrailli olduğunu fark edince onu yetkililere teslim ettiler, ancak birkaç gün sonra Suriye hükümetiyle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak iki çobanın Suriye'ye iadesi karşılığında İsrail’e iade edildi.

İsrail güvenlik servisleri, kızın düşman taraflarla temas halinde olduğu iddiasını reddetti. İsrail güvenlik servislerindeki yetkililere göre, genç kadının sınırı geçme nedeni, belirli bir amacı olmayan bir maceradan ibaret. Kohen’in Facebook sayfasından, Batı Şeria ve Filistin şehirleri de dahil olmak üzere ülkenin her yerinde dolaştığı görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya