Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Libya’da seçim merkezinin ‘yokluğu’ konusunda uyarıda bulundu

ABD, Libya’da seçim merkezinin ‘yokluğu’ konusunda uyarıda bulundu

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 11:15
Libya ve ABD şirketi arasında Trablus’ta imzalanan anlaşma (Libya Ulusal Birlik Hükümeti Medya Ofisi)

Tunus’ta yaşanan ani gelişmeler, Libya partilerinin Libya Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) yönelik tutumlarına ve ülkedeki siyasi sürecin geleceğine yansırken, ABD’nin Libya Özel Temsilcisi Richard Norland göreve başlamasından bu yana ilk kez Libya’nın başkenti Trablus’u ziyaret etti. Norland ziyareti sırasında tüm Libyalı liderleri, halkın 4 Aralık tarihinde özgür ve adil seçimler yapma isteğini karşılamak için cesaretlendirdi.

Norland konuyla ilgili açıklamasında yaklaşan seçimlere atıfta bulunarak, “Zaman kılıç gibidir, sen onu kesmezsen o seni keser” diyerek Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile ikili ilişkiler, hükümet ve bütçe çalışmalarını yerine getirmek için ABD desteği ve yaklaşan seçimlere giden yol konusunu görüştüğünü söyledi.

ABD şirketi Infinera ile Libya Telecom arasında Libya'daki fiber optik iletişim ağını modernize etmek için imzalanan yeni sözleşmenin imza törenine katılan Norland, bu anlaşmanın artan istikrar ve devam eden siyasi ilerlemeyle Libya halkı için istihdam yaratarak ekonomik faydalara yol açabileceğini gösteren bir örnek olduğunu bildirdi.

Diğer yandan Libya Temsilciler Meclisi'nin 9 üyesinden oluşan bir komite, yaklaşmakta olan seçimlerini organize etmek için gerekli mevzuatı geliştirmek amacıyla dün Roma'da BM misyonu ve Yüksek Ulusal Seçim Komisyonu'nun huzurunda toplantılara başladı.

Komitenin resmi Sözcüsü Abdullah Blihak, komitenin ülkenin her yerinden temsilcileri içerdiğini söyleyerek, Libya'daki BM Misyonu’nun toplantının yasal bir çerçevenin kabul edilip sonuçlanmasıyla özgür, adil ve toplantılarının düzenlenmesine daha fazla ivme kazandırması umudunu dile getirdi.

Komite, toplantı sırasındaki üyelerin rolünün Birleşmiş Milletler Seçim Yardımı İlkeleri ve İnsan Hakları İlkelerine dayalı taslak seçim yasaları geliştirmek amacıyla iki tarafa teknik destek ve tavsiye sağlamak olduğunu söyledi. Herkes için kapsayıcı bir seçim sürecinin yürütülmesinin ve seçim kanunlarının hazırlanmasına Danıştay'ın da dahil edilmesinin önemini vurgulayan Komite, Roma’da düzenlenen toplantıda Libya Siyasi Anlaşmasının ilgili hükümleri ve Tunus'ta kabul edilen seçim mevzuatının hazırlanmasına ilişkin yol haritasına da atıfta bulundu. Komite ayrıca Temsilciler Meclisi ve hükümeti bu hedeflere ulaşmak için iyi niyetle çalışmaya ve Libya Siyasi Anlaşmasının ilgili hükümlerine uygun olarak koordine etmeye çağırdı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri dün BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde anayasa bildirgesinde yer alan siyasi anlaşmanın 23. maddesinin uygulanması gerektiğini vurgulayarak, meclisin referandum ve genel seçim yasa tasarılarını önermek üzere Temsilciler Meclisi ile iletişim kurmak için bir komite oluşturduğunu vurguladı.

Mişri açıklamasında, konseyin özellikle Temsilciler Meclisi tarafından oluşturulan herhangi bir komite ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyleyerek, seçim yasası üzerinde anlaşmaya varılması adına toplantıların ülke dışında değil içinde gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan Sebha Güvenlik Müdürü Tuğgeneral Muhammed Bişr, Sebha’da Dibeybe ile Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Abdurrezzak en-Nazuri arasında görüşme yapıldığını yalanladı.


Editörün Seçimi

Multimedya