Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve Rusya yarın Cenevre’de stratejik istikrarı görüşecek

ABD ve Rusya yarın Cenevre’de stratejik istikrarı görüşecek

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 15:45
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov (Reuters)

Bir Rus yetkilinin bugün (27 Temmuz Salı) açıkladığına göre Moskova, Washington’ın ikili diyaloğu sürdürmedeki ciddiyetinin boyutunu belirlemek için yarın Cenevre’de ABD tarafıyla yapacağı görüşmelere güveniyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yaptığı açıklamada “ABD’li meslektaşlarımızın stratejik istikrara dair anlamlı ve hayati bir diyalog kurma arzularında ne kadar ciddi olduklarını anlamamız gerekiyor” dedi.

16 Haziran’da Cenevre’de ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir araya getiren zirvede, ‘stratejik istikrar’ konusunda bir diyalog başlatma kararı verilmişti. AFP’ye göre girişim, öncelikle gergin ilişkilerini istikrara kavuşturmayı amaçlıyor.

İki ay içerisinde üst düzeyde ikinci kez gerçekleşen toplantı, Cenevre’de kapalı kapılar ardında yapılacak. Bu bağlamda Ryabkov, toplantının amacının ‘süreci başlatmak, anlaşmazlık noktalarının derinlemesine bir analizini yapmak ve ortak eylem alanları bulmaya çalışmak’ olduğunu açıkladı. Ana sorunun, ‘diyaloğun ikili ilişkilerde ilerlemeye katkıda bulunup bulunmayacağını bilmek etrafında döndüğünü söyleyen Rus yetkili, “Beklenti tavanını çok yüksek tutmayacağım” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise ilişkileri iyileştirmeyi ‘oldukça karmaşık bir süreç’ olarak nitelendirirken, aynı zamanda ‘iletişimin varlığına’ da övgüde bulundu.

ABD heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rus heyet ise Ryabkov başkanlık edecek.

Toplantı, iki ülke arasındaki çeşitli cephelerde gergin bir ortamda gerçekleşecek. ABD’li yetkililerin iddialarına göre ABD, Rusya topraklarından başlatılan çok sayıdaki siber saldırı dalgası sona erdirilmediği taktirde Moskova’ya önlem alma uyarısı yaptı.

Moskova saldırılarla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmezken Putin ise Biden’ın iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirme çabalarını memnuniyetle karşıladı. Diyaloğun başladığını açıkladıkları sırada Putin ve Biden, Soğuk Savaş’ın zirvesindeyken bile Moskova ve Washington’un, en kötüsünden kaçınmak için temas halinde olduklarına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya