Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Lübnan’da Mikati’nin bir an önce yeni hükümeti kurmasını istedi

ABD, Lübnan’da Mikati’nin bir an önce yeni hükümeti kurmasını istedi

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 09:00
Eski Lübnan Başbakanı Necib Mikati (AFP)

ABD, eski Başbakan Necib Mikati’nin ülkede yaşanan krize çözüm bulması için bir an önce yeni Lübnan hükümetini kurmasını istedi.

AFP’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jalina Porter gazetecilere verdiği demeçte “ABD, Lübnan’da etkili bir hükümet ve temel reformları gerçekleştirebilecek bir hükümet kurulması isteğini yineliyor” dedi.

Siyasette yaşanan farklılıklar nedeniyle iki hükümet kurma girişiminin başarısızlığa uğradığı bir yılın ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn zor olarak nitelendirdiği bir görev olan hükümet kurma görevini 65 yaşındaki Necib Mikati’ye verdi.

Ülkede yaşanan siyasi krizden çıkmak için uzlaşmacı bir karakter olarak görülen Mikati geçmişte iki hükümete başkanlık etti. Mikati aynı zamanda varlıklı bir iş adamı. 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda yaşanan ve 200’den fazla kişinin ölümüne, 6 bin 500’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından istifa eden Hasan Diyab hükümetinden sonra Mikati, bu göreve getirilen üçüncü kişi oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya