Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Kovid-19’a karşı aşı olmayan personelleri işten çıkarmakla tehdit ediyor

Fransa, Kovid-19’a karşı aşı olmayan personelleri işten çıkarmakla tehdit ediyor

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 07:00
Fransa Başbakanı Jean Castex ve Sağlık bakanı Olivier Veran dün bir merkezde aşı kampanyasını takip ederken (AFP)

Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne dün (Salı) yaptığı açıklamada, parlamentoda Pazar günü sağlık sertifikasının kapsamını genişletmeye ve tartışmalı bir karara yönelik gerçekleştirilen bir oylamanın ardından, herhangi bir personelin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olduğunu kanıtlamak üzere aşı sertifikasını sunmaması durumunda işten çıkarılabileceğini belirtti.

Borne, aşı olma ve sağlık sertifikası sunma zorunluluğuna uymayan kişilerin işten atılma imkanının onaylandığı parlamento oylamasının ardından, bir personelin kovulamayacağını düşünmemesi gerektiğini ve kararın İş Kanunu hükümleri içinde yer aldığını belirtti.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, Fransız milletvekilleri, sağlık çalışanları da dahil olmak üzere bazı sektörlerdeki personellere aşı olma ve sağlık belgesi ile çalışma kapsamının genişletilmesini kabul ettiler. Bu gelişme, özgürlükleri kısıtladığını düşündükleri söz konusu adımlara karşı çıkan kişiler tarafından yapılan yeni bir seferberlik çağrısının ertesi günü geldi.

Oylamaya konu olan metin, kafeler, sinemalar, trenler, uçaklar gibi halka açık çoğu yerlerde sağlık sertifikası (Negatif Kovid-19 testi sonucu, aşı belgesi veya hastalıktan iyileşme belgesi) sunma zorunluluğunu içeriyor. Söz konusu uygulama aynı zamanda bu yerlerde çalışan kişileri de etkiliyor. Kararın Ağustos ayında yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Milletvekilleri, sağlık sertifikası sunulmaması veya aşıya zorunluluğuna uyulmaması durumunda personelin işten çıkarılacağını vurguluyor. Zira Çalışma Bakanlığı’na göre, aksi bir durum, personeller için daha az bir koruma anlamına geliyor.

Çalışma Bakanı “İşten çıkarmanın iki aydan önce yapılamayacağını ve personele tazminat ödenmesi gerektiğini belirterek, kararın nasıl uygulanacağına yönelik kanunda düzenleme yapılmasını istedik ancak bu Senato tarafından kabul edilmedi” açıklamasında bulundu.

ABD’de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi ve Bloomberg News’ten dün alınan verilere göre, Fransa’da Kovid-19’a karşı 4,70 milyon doz aşı yapıldı.

Bugün açıklanan verilere göre, ülkede günlük ortalama aşı oranı 688 bin 272 doz olduğu tahmin ediliyor. Aşılamanın bu hızla devam etmesi halinde, ülke nüfusunun yüzde 75’inin iki doz ile aşılanmasının bir ay sürmesi bekleniyor. Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre, ülkedeki aşı kampanyası yaklaşık 29 hafta önce başladı.

Güncel veriler, ülke genelinde doğrulanan toplam vaka sayısının 6,06 milyona, virüse bağlı can kaybı sayısının ise 111 bin 851 vakaya ulaştığını gösterdi. Fransa, ülkedeki ilk virüs vakasını yaklaşık bir yıl 26 hafta önce duyurdu.

Aşılanan kişi sayısı ve kullanılan doz miktarlarının, ülkede hangi aşıların -tek dozluk veya iki dozluk- kullanıldığına bağlı olan tahminlere dayandığını hatırlatmak gerekiyor.



 


Editörün Seçimi

Multimedya