Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD polisinin ifadesi Kongre baskınındaki şiddeti gündeme getirdi

ABD polisinin ifadesi Kongre baskınındaki şiddeti gündeme getirdi

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 10:15
Polis memurları, soruşturma komitesi önünde ABD Kongre baskını hakkında ifade verirken (AP)

ABD’de Aquilino Gonell adlı polis memurunun Kongre’ye verdiği ifade dün (Salı) Washington’da yaşanan bölünmeyi soruşturan Temsilciler Meclisi araştırma komisyonu açılışında altı ay önce ABD Kongre Binası baskınında yaşanan şiddeti tekrar gündeme getirdi.

Polis memuru Aquilino Gonell, eski Başkan Donald Trump’ın yüzlerce destekçisinin Kongre Binası’na saldırısı hakkında ifade verirken “Ortaçağ savaşı gibiydi. Bir istilayı önlemek için el ele savaştık. Öleceğimi düşündüm” ifadelerini kullanırken göz yaşlarına boğuldu.

Baskın sırasında kalp krizi geçiren ve beyin travması yaşayan polis memuru Michael Fanone protestocuların kendisini yakalayıp dövdüğünü ve kendisine hain dediklerini açıkladı. Fanone, bazı insanların güvenlik güçlerinin maruz kaldığı utanç verici anlara maruz kılmasına ses çıkartmayışını kınarken eliyle masaya vurdu.

Temsilciler Meclisi Özel Komitesi önünde ifade veren tanıklar ve meclis üyeleri ABD’yi ve dünyayı şoke edici olayın üstünden 6 aydan fazla geçmesine rağmen o gün hissedilenlerin hala devam ettiğini açıkladı.

Tanıklar, Temsilciler Meclisi Üyesi Liz Cheney’in sözlerine göre bazı Cumhuriyetçi temsilcilerin o gün yaşananları saklamak için gösterdikleri çabalara karşı öfkelerini dile getirdi.

Cheney, Cumhuriyetçi Parti içinde araştırma komisyonunda yer almayı kabul eden ve eski Başkan Donald Trump’a eleştirilerde bulunan nadir insanlardan biri. Cheney, Meslektaşı Adam Kinzinger gibi soruşturmayı boykot eden Cumhuriyetçi Parti üyeleri tarafından cezalandırılabilir.

Soruşturmayı yürüten Komisyon Başkanı Bennie Thompson, Kongre üyelerinin Demokrat Başkan Joe Biden’ın başkanlık seçimlerinde kazandığı zaferi onayladığı sırada Donald Trump destekçilerinin Kongre Binası’na zorla girdiğini, destekçilerin koordineli bir plana sadık kaldığını ve barışçıl bir şekilde yapılması istenen koltuk değişimine zarar vermek istediklerini söyledi.

Şok edici baskının ardından Cumhuriyetçiler ve Demokratlar olayı kınadı. Cumhuriyetçi Partinin Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy seçimde sahtekarlık yaşandığı iddiasıyla kalabalığı kışkırtan Trump’ı suçladı.

Bazı ABD vatandaşları arasında hala popülerliğini koruyan Eski Başkan Donald Trump partiye hakim olduğunu hızla ortaya koydu ve böylece kongre davasında isyana teşvik suçlamasının ardından Şubat ayında beraat etti.

Trump, daha sonra herhangi bir sorgulamayı reddetti. ABD Senatosunda azınlıkta olan Cumhuriyetçiler, 11 Eylül saldırılarından sonra yaşandığı gibi her iki partinin uzmanları tarafından oluşan bağımsız bir soruşturma komisyonunun kurulmasına karşı çıktı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi, Haziran ayının son günlerinde yetkili kişilerden oluşmuş özel bir komite oluşturdu ve McCarthy’den sorumlu kişileri atama görevini yerine getirmesini istedi.

Yaklaşık bir ay sonra Pelosi, Trump destekçisi olarak bilinen Jim Jordan dahil olmak üzere McCarthy tarafından seçilen iki parlamento üyesini reddetti. Ardından McCharty komiteye seçilen Cumhuriyetçi Parti üyelerini geri çekti. McCarthy, yaşananları aldatmaca olarak değerlendirdi.

Polis memuru Aquilino Gonell, Trump’ın 6 Ocak tarihinde kendisini görmek için toplanan kalabalığa dostça davranmasını hakaret olarak değerlendirdi. Gonell, “Hala sarılmalarından ve öpücüklerinden kurtulmaya çalışıyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya