Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Silahlı gruplar, Kazimi’yi azletme yolunda siyasi müttefikleriyle işbirliğinde bulunuyor

Silahlı gruplar, Kazimi’yi azletme yolunda siyasi müttefikleriyle işbirliğinde bulunuyor

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 08:30
Kazimi ile Biden Beyaz Saray’da el sıkışırken (Reuters)

Iraklı kaynakların ifade ettiğine göre İran'a bağlı bir dizi silahlı grup ve siyasi müttefikleri, yaklaşan seçimleri bir sonraki duyuruya kadar erteleyerek Başbakan Mustafa el-Kazimi'den güveni geri çekme kararı aldı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden ile Kazimi arasında Pazartesi günü gerçekleşen görüşme sonuçlarının hükümet ve ABD çıkarlarıyla mücadeleye devam etmek isteyen gruplar için tatmin edici olmadığını, bu tarafların tansiyonu yükseltmeye kararlı olduğunu belirtti.

Beyaz Saray’da bir araya gelen Kazimi ile Biden, bu yılın sonunda savaş misyonlarını sona erdirme yönünde anlaşmıştı. Ancak Tahran'ın sürekli desteği ve baskısı ile silahlı grupların talep ettiği gibi ülkedeki ABD varlığının sona ereceğine dair herhangi bir belirti kaydedilmemişti.

Silahlı Şii gruplardan en-Nüceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi, verdiği bir televizyon röportajında direniş kapsamında ABD’lilere yönelik saldırıların devam edeceğini, bu yönde ayrım yapılmayacağını vurguladı.

Silahlı bir gruptan yetkili ise Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Gerilimi azaltma yönünde hükümet ve ABD’lilerle yapılan tüm anlaşmalar şu anda gözden geçiriliyor. Mevcut oy verme tarihinin gelecekteki değişikliklerden bağımsız olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Bu durum seçimleri erteleme ve hükümete güven vermeme hedefiyle çelişiyor; zira hizipler, sonbaharda Kazimi’nin görev süresinin sona ermesini, yürütme otoritesi başında devam etmesini engellemek istiyordu. Ancak son değişiklikler, hizipleri koronavirüs salgını ile mücadelenin yanı sıra hükümetin iki ana görevinden biri olan seçim tarihini manipüle ederek Kazimi’den kurtulmaya zorlamış görünüyor.

Diğer yandan Washington ile Bağdat arasındaki stratejik diyaloğun sonuçları, ülkedeki en büyük siyasi yatırımlarından birini kaybetmeleri yoluyla gruplara ağır bir bedele mal olabilir.

Söz konusu kaynaklar, “Bu grupların liderleri, Kazimi'den güveni geri çekecek mekanizmalar üzerinde anlaşmaya varmak için Sünniler ve Şiiler gibi müttefik siyasi aktörlerle acil anlaşmalara başladı” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan üst düzey bir siyasi danışman, “Üst düzey parti liderleri arasında Kazimi’den güveni çekme yönünde bir anlaşma mevcut. Ancak apayrı bir konu olan seçimler ve bunların yapılacağı tarih, birçok değişkene bağlı. Ancak şuan herkes Ekim'de gerçekleşeceği açıklanan seçim tarihi üzerinde duruyor” açıklamalarında bulundu.

Ancak üst düzey bir parti lideri, Şarku'l Avsat'a verdiği demeçte, “Kazimi’den güveni çekme mekanizmaları, seçimleri erteleyerek onu zora sokmaktan geçiyor. Son darbe ile uğraşırken zayıf düşmesini istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu hareketler, siyasi partiler arasında sakinliğe varma eğilimindeki siyasi ruh hali ile kesişiyor. Ancak bazı gruplar, ABD’lilere karşı mücadelelerini mümkün olduğu derece uzun süre canlı tutmaya çalışıyor.

Başta yakın zamanda seçimleri boykot kararı alan Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr Hareketi, İran ile stratejik bir ilişki içerisindeki Hadi el-Amiri liderliğindeki Bedir Örgütü ve Irak'ın önde gelen silahlı gruplarından İmam Ali Tugayları olmak üzere Şii bloklarının çoğu, Washington ile Bağdat arasındaki son stratejik diyalog turunda elde edilen sonuçları memnuniyetle karşıladı.

Nitekim Şii sistemi dahilindeki kesişmeler, güç ve etki hesaplarının yön verdiği ciddi bir siyasi ayrışmaya doğru gidiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya