Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan'da Taliban endişesi nedeniyle uzun pasaport kuyrukları oluştu

Afganistan'da Taliban endişesi nedeniyle uzun pasaport kuyrukları oluştu

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 10:00
​Pakistan polisi, Afganistan sınırında vatandaşları kontrol ediyor (Arşiv-EPA)

 Afganistan’ın başkenti Kabil'deki Pasaport Departmanı önünde uzun bir kuyrukta bekleyen Abdulhalid Nabyar, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesi halinde ülkeyi terk etmesini izin verecek bir hareketle ailesi için seyahat belgelerinin düzenlenmesini talep etmek adına sırasını bekliyor.

Yüzlerce kişinin bulunduğu kuyrukta sırasını beklerken AFP’ye açıklamalarda bulunan Nabyar, “Ailem için pasaport almaya geldim. Çünkü ne olacağını asla bilemeyiz” dedi.

NATO askeri üssünde bir mağaza işlettiği için hedef alınmaktan korkan 52 yaşındaki Nabyar , “Durum kötüleşirse ülkeyi terk etmek zorunda kalabiliriz” diyerek işlerin ters gitmesi halinde tetikte olduklarını söyledi.

100 metreyi aşan kuyruklar sabah sekizde başlarken gerekli belgeler ve evrakları plastik zarflara koyan Afganlar güneşten kaçıp gölgeye çekiliyor. Gazetecilerin varlığından rahatsız olan bir yetkili ise, “Pasaport sahibi olmak her Afgan vatandaşı için meşru bir talep” ifadelerini kullandı.

Son haftalarda pasaport almak isteyenlerin sayısı beklentilerin çok çok üstünde. AFP’ye konuşan bir polis, “Genelde iki bin kişi oluyordu ancak artık 10 bine ulaştı” dedi. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Taliban, Ağustos sonunda uluslararası kuvvetlerin Afganistan'dan çekilmesinden yararlanarak geniş kırsal alanlardaki kontrolünü genişleterek Afgan güçlerine karşı büyük çaplı bir saldırı başlattı. Afganistan'daki Birleşmiş Milletler misyonu, bu yılın ilk yarısında sivil kayıpların ‘rekor seviyede’ olduğun duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya