Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus, uluslararası topluma demokratik geçiş konusunda güvence verdi

Tunus, uluslararası topluma demokratik geçiş konusunda güvence verdi

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 14:00
Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi (AFP)

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, ülkedeki demokratik geçiş konusunda uluslararası topluma güvence vermek için birçok Arap ülkesi, yabancı ülke ve bölgesel ve uluslararası örgütlerdeki yetkililere Tunus’taki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre Cerendi, Suudi Arabistan, Mısır ve Kuveyt’in yanı sıra İtalya, Fransa ve Türkiye dışişleri bakanları ve Almanya’daki bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ile temaslarda bulundu.


Cerendi arıca, İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Arap Birliği Genel Sekreteri, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Cerendi, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in kararlarının ‘demokratik yolu korumayı, anayasal kurumları korumayı ve toplumsal barışı sağlamayı’ amaçladığını vurguladı.


Tunus Dışişleri Bakanı, “Bu tedbirler, tüm hak ve özgürlükleri güvence altına alarak, devlete yönelik yakın tehlike hali sona erene kadar otoritenin geçici olarak örgütlenmesini amaçlamaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Said’in geçtiğimiz Pazar günü meclisi dondurma, hükümeti görevden alma ve yürütme yetkisini devralma kararının ardından Tunus, ülkedeki demokratik geçiş süreci hakkında uluslararası topluma güvence vermeye çalışıyor.


Cumhurbaşkanlığının ifadesine göre bu tedbirler 30 gün boyunca devam edecek, ancak bunların anayasal olarak genişletilmesini engelleyecek hiçbir şey yok. 


Editörün Seçimi

Multimedya