Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nahda da dahil olmak üzere, Tunus’ta 3 parti hakkında yurtdışından para aldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı

Nahda da dahil olmak üzere, Tunus’ta 3 parti hakkında yurtdışından para aldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 15:30
Nahda Partisi lideri Raşid el-Gannuşi, Tunus Cumhurbaşkanı Kais Said’in meclis çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma adımlarına karşı başlatılan yürüyüşte partisinin destekçilerine hitap ediyor (Reuters)

Tunus yargısının, 2019 yılı seçim kampanyası sırasında yurtdışından para aldıkları şüphesiyle Nahda Hareketi ve Tunus’un Kalbi de dahil olmak üzere üç siyasi parti hakkında soruşturma başlattığı açıklandı.

Reuters’ın haberine göre, soruşturma, Cumhurbaşkanı Kays Said’in başbakanı görevden alma ve meclis çalışmalarını dondurma kararı alması öncesinde, 14 Temmuz’da açıldı. Cumhurbaşkanının kararı, söz konusu partiler tarafından ‘darbe’ olarak nitelendiriliyor.

Nahda Hareketi ve medya patronu Nebil el-Karvi liderliğindeki Tunus’un Kalbi, Eylül 2019’da seçilen derinden bölünmüş parlamentonun en büyük iki partisi sayılıyor. Soruşturma altındaki bir diğer parti ise Ürfe Terras Rambourg tarafından

kurulan Tunus Yaşamı Partisi.

Karvi, cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında 2019 Eylül ve Ekim’deki iki turda Said’in rakibiydi.

Köklü bir televizyon kanalına sahip olan Karvi, 2019 yılındaki seçim kampanyasının büyük bölümünde ve bu yıl içerisinde, tutuklanmasına yol açan diğer mali usulsüzlük suçlamalarıyla ilgili olarak bir süredir soruşturma altında bulunuyor.

2019 seçim kampanyası sırasında bağımsız bir politikacı olan Said, kendisini, ‘yozlaşmış ve durgun olarak tanımladığı, dar çıkarlara odaklanan ve 2011 devriminden sonra yaşam standartlarının bozulmasından sorumlu olan’ siyasi seçkinlere bir alternatif olarak sundu. 


Editörün Seçimi

Multimedya