Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Müslüman Kardeşler’in temyiz başvurusu reddedildi

Mısır: Müslüman Kardeşler’in temyiz başvurusu reddedildi

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 14:45
Muhammed Bedii (Arşiv- AP)

Mısır Temyiz Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayret Şatır ve diğerleri hakkında ‘Hamas ile iş birliği’ davasında haklarında verilen müebbet hapis cezasına yönelik temyiz başvurusunu reddetti.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre mahkeme kararları onaylarken, Isam er-Aryan’ın ölümü üzerine hakkındaki ceza davasının sonlandırıldığı ifade edildi.

Eylül 2019’da Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar hakkında müebbet ve ağırlaştırılmış hapis cezası kararı almıştı.

Karar, Muhammed Bedii, Muhammed Hayret Şatır, Muhammed Saad el-Katatni, Isam er-Aryan ve Muhammed el-Biltaci de dahil 11 ismi içeriyor. Karar kapsamında 5 sanık için 7 ila 10 yıl hapis cezası verilmiş, 6 kişi ise beraat etmişti.

Davada, hayatını kaybeden devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin adı, sanık listesinden çıkartılmıştı.

Sanıklar, ‘yurt içinde terör eylemleri gerçekleştirmek amacıyla yurt dışındaki yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmak, ülkenin savunma sırlarını yabancı bir ülkeye ve onun çıkarına çalışanlara açıklamak, terör finansmanlığı yapmak ve ülkenin bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü zedeleyen eylemlerde bulunmakla’ suçlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya