Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak salgının en tehlikeli dalgasıyla yüzleşiyor

Irak salgının en tehlikeli dalgasıyla yüzleşiyor

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 09:15
Nasıriye’de Pfizer-BioNTech aşısının dozlarını hazırlayan bir sağlık çalışanı (AFP)

Irak Sağlık Bakanlığı, dün (Çarşamba) (Kovid-19) ile enfekte olan kişi sayısının artması,13 bin 515 vaka ve 66 ölümle günlük en yüksek sayının kaydedilmesinin ardından, ülkenin en tehlikeli salgın dalgasına girdiği konusunda uyarıda bulundu.

Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf el-Bedir Irak haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamalarda “Maalesef, Irak bugün (dün) önceki dalgalarda kaydedilmeyen, görülmemiş sayıda vaka kaydetti. Bakanlık vaka sayısındaki artış karşısında şaşkın değil, zira daha önce yapılan basın açıklamalarında salgının, dalgalar halinde geldiğine yönelik uyarılarda bulunmuştu.” dedi.

İhtiyati önlemlere uyulmamasının vatandaşlar için daha tehlikeli olabilecek bir salgın durumunun ortaya çıkmasına yol açacağına belirten Sözcü, “Irak şu anda tüm öncekilerden daha tehlikeli olan bir salgın dalgasından geçiyor ve şiddetli semptomları olan vakaların sayısı önceki dalgalarda kaydedilenlere kıyasla daha fazla.” açıklamasında bulundu.

El Bedir, sağlık kurumlarının özel ve kritik bir bakıma ihtiyaç duyan yatan hasta sayısı sebebiyle büyük bir baskı olduğunu belirterek, sağlık personelinin vatandaşlara hizmet etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını vurguladı.

Maske takma sosyal mesafeyi koruma, elleri sürekli olarak yıkama ve aşı olma gibi temel kurallara uyulması gerektiğini vurgulayan El Bedir, sağlık çalışanları üzerindeki büyük baskılara rağmen, yaptıkları büyük fedakarlıklarla sağlık kurumlarının şu ana kadar bu tehlikeli artış ile başa çıkabildiğine dikkat çekti.

Sözcü, sağlık kurumlarının bu artışı karşılayabileceğini ancak vakaların daha önce görülmemiş şekilde artmaya devam etmesi durumunda sağlık kurumlarının üzerinde büyük bir ek baskı oluşacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı dün, Kovid-19 salgınının Şubat 2020’de Irak’a girmesinden bu yana görülen en yüksek sayı olarak 13 bin 515 vaka ve 66 ölüm kaydetti.

Irak’ın başkentindeki tıbbi kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, daha önce görülmemiş bir salgın dalgasıyla birlikte, koronavirüsle enfekte olan hastalara tahsis edilen bazı alan ve hastaneler, vakaların giderek artan sayılarını karşılayamamaları sebebiyle yeni hasta alamıyor.

Söz konusu kaynaklar, ülkede gözlemlenen sağlık koşullarının tehlikesinin bir göstergesi olarak, gençler ve çocuklar arasında vuku bulan enfeksiyon sayısının az olmadığından belirttiler.

Kaynaklar, aylar boyunca Kovid-19 aşılarından kaçınılmasının ardından, şu anda aşılama merkezlerinde güçlü bir talep olduğunu doğrularken, aşıların yetersiz olmasından ve artan talebin karşılanamamasından duyduklarını üzüntüyü dile getirdiler.

İlaç ve tıbbi tedaviler alanında çalışan Musa Mehdi Şarku’l Avsat’a şunları söyledi:

“Bazı vatandaşlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) daha önce hastaların kendileri tarafından uygulanmamasını tavsiye ettiği Remdesivir ilacı gibi virüse yönelik tedavi protokollerinde kullanılan ilaçların bazılarını almak için aceleyle piyasaya yöneldiler. İlacın fiyatının iki katına çıkmasının ardından geçtiğimiz günlerde ilaç bitti.”


Editörün Seçimi

Multimedya