Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cidde’de İslam Limanı’nda ilk yolcu gemisi istasyonu açıldı

Cidde’de İslam Limanı’nda ilk yolcu gemisi istasyonu açıldı

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 09:30
Suudi Arabistan’da yerel ve bölgesel seyahatlere yönelik ilk geminin yolcuğuna başlamasından iki gün sonra (SPA)

Suudi Arabistan Cruise Şirketi’nin kurulmasından 6 ay sonra Cidde İslam Limanı’nda ilk yolcu gemisi istasyonu açıldı.

İstasyon, yerel ve bölgesel seyahatler yapan dev bir geminin ilk seferine başlamasından iki gün önce açıldı. Bellissima isimli gemi, 30 Temmuz- 30 Ekim tarihleri arasında Cidde İslam Limanı’ndan hareket edip 3 ve 4 gecelik bir yolculukla Ürdün Akabe’ye ve Mısır Safaga’ya ulaşacak.

Suudi Arabistan Cruise Şirketi’nden mühendis Fevaz Faruki kısa sürede gerçekleştirilen başarılar hakkında konuştu. Faruki, istasyonun açılışının Kızıldeniz’de turizm gemilerinin tanıtılmasının ve geliştirilmesinin Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’na katkıda bulunacağını ve turizm sektörünün büyümesine katkıda sağlayacağını açıkladı.

Faruki, “2025 yılına kadar 50 bin iş imkanı yaratmayı istiyoruz. Cidde İslam Limanı’nın yanına ek limanlar açma ve 2028 yılına kadar yılda 1,5 milyon ziyaretçiye ulaşma hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Limanlar Dairesi Başkanı Ömer Hariri, Cidde İslam Limanı’nın Suudi Arabistan’a gelen yolcu gemilerini kabul eden ilk liman olduğunu açıkladı. Limanın Kızıldeniz kıyısındaki stratejik konumu ve Cidde’deki turizm yerlerine yakın olduğunu açıklayan Hariri, 2 bin 500’den fazla yolcunun barınması için geliştirilen yolcu gemisinin çalışmalarının tamamlandığını, limandaki altyapı, deniz ve lojistik hizmetlerinin geliştirilmesi için ortaklar ile çalışıldığını belirtti.

Hariri, turizm sektörünü desteklemek için alandaki en yüksek standartlara göre iskelelerin yapıldığını ifade etti. Yetkili ayrıca, turizm ve eğlence sektörünün desteklenmesi ve geliştirilmesi için Liman Otoritesi’nin önemli çalışmalara imza attığını ifade etti.

MSC Cruise şirketinin müdürü Pierfrancesco Vago, büyük ve modern bir geminin Kızıldeniz kıyısına indirilmesinin Suudi Arabistan için yeni bir başlangıcı temsil eden tarihi bir adım olduğunu açıkladı. En yüksek uluslararası standartlara uygun olarak tüm beklentileri karşılamak için tüm ortaklar ile çalışıldığını belirten Vago yeni deneyimler sağlayacak ve turistleri cezbedecek geminin stratejik hedeflere ulaşmak için yeni bir başarı yolculuğuna çıktığını ifade etti.

Limanlar Dairesi ve Suudi Arabistan Cruise şirketinin limanın açılışını yaptığı törende Kızıldeniz’deki mercan resiflerinin korunması için Baa şirketi ile işbirliği yapıldığı ve MSC Cruise şirketi ile kalifiyeli eleman yetiştirileceği açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya