Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nin lansmanı Dünya Ekonomik Forumu ile ortak yapıldı

Suudi Arabistan’da Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nin lansmanı Dünya Ekonomik Forumu ile ortak yapıldı

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 11:00
Dünya Ekonomik Forumu ile işbirliği içerisinde dün (Çarşamba) Suudi Arabistan’da Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nin açılışı duyuruldu. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan dün (Çarşamba) sektörlerin ve devlet kurumlarının Dördüncü Sanayi Devrimi teknolojilerini gelecekte kullanmaya hazır olup olmadığını görme noktasında ilk izlenimleri alma ve çeşitliği, büyümeyi ve yeniliği hedefleyen 2030 Vizyonu ilkesini gerçekleştirme noktasında, daha önce kendi topraklarında hiç yapmadığı bir toplantı düzenledi.

Devlet kurumlarındaki bakanlar ve yetkililer, dün (Çarşamba) Riyad’da düzenlenen Dördüncü Sanayi Devrimi’nin Birinci Forumu etkinlikleri sırasında, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri tarafından (KACST), Dünya Ekonomik Forumu ile işbirliği içerisinde düzenlenen Dördüncü Sanayi Devrimi’nin benimsenmesinin, büyüme için mümkün olan teknolojilere odaklanma ihtiyacına dayandığını söyledi. Yetkililer ayrıca, sahadaki gelişmeleri ve yenilikleri harekete geçirme noktasında çalışan Suudi kadrolar için bir rehabilitasyon ve eğitim sürecinin başlatılmasının önemine vurgu yaptılar.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Komisyonu Başkanı Dr. Abdullah bin Şerif el-Gamdi, “Suudi Arabistan sektörün sürdürülebilirliğini sağlayan politikalar dahil olmak üzere yapay zeka noktasında çekici bir ortam sağlamak için çalışıyor” dedi. Ayrıca Krallığın şu anda yapay zeka alanındaki gelişmiş ülkeler arasında yer aldığına dikkati çekti.

Öte yandan, Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Harif, forum esnasında, sanayi ve madenciliğin geleceğindeki sıçramalara katkıda bulunacak teknolojilerin benimsenmesi ile rekabet edebilirlik düzeyini yükselterek ve içeriği artırarak, uygulamaların benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Harif, “Krallıktaki nüfusun büyük bir kısmını gençler oluşturuyor ve gençlerin teknolojinin geleceğindeki son gelişmelere ayak uydurabilmesi için bir takım eğitim ve niteliklere ihtiyacı var” açıklamasını yaptı.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah el-Sevaha dün (Çarşamba) Dünya Ekonomik Forumu ile ortak bir şekilde yapılan Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nin lansmanını duyurdu. Söz konusu açıklamanın Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Profesör Klaus Schwab’ın katıldığı forumun oturum arasında geldiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya