Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin salgınla mücadele kapsamında “ASEAN” ile işbirliğini derinleştiriyor

Çin salgınla mücadele kapsamında “ASEAN” ile işbirliğini derinleştiriyor

Aşıların üretimi ve dağıtımı için bölgesel merkezlerin inşasını desteklemeye hazır olduklarını ifade edildi
Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 08:30
Çin'in Nankin kentinde bir laboratuvar çalışanı koronavirüs testlerinin sonuçlarını analiz etti (Reuters)

Çin Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pekin’in Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) koronavirüs aşıları sağlamaya; aşı üretimi ve dağıtımı için bölgesel merkezler inşa etme konusunda desteğe hazır olduğunu açıkladı.

Şarku'l Avsat'ın Alman haber ajansı DPA'dan aktardığı habere göre bu açıklama, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin, Çin ile ASEAN arasındaki ilişkilerin 30. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte sarf ettiği sözlere dayanarak Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride yer aldı. Bloomberg News'e göre ise Wang, “Çin’in, bölgedeki aşılara erişilebilirliği ve satın alma şartlarını iyileştirmeyi hedeflediğini” belirtti. Güney Çin Denizi meselesinde ise Wang, “Çin'in temasları güçlendirmeye, ilgili tüm taraflarla bir araya gelerek farklı yaklaşımları uygun şekilde yönetmeye ve Güney Çin Denizi Davranış Kuralları ile ilgili istişareleri hızlandırmaya istekli olduğunu” açıkladı.

Öte yandan, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu istatistiklerine göre Pazartesi 71, Salı 86, Çarşamba ise 49 yeni Kovid-19 vakası kayıtlara geçti. Komisyondan yapılan açıklamada, Pazartesi günü (27 Temmuz) tespit edilen 71 vakanın 55'inin yerel Kovid-19 varyantı olduğu belirtildi.

Bununla birlikte Çin, bu vakaları doğrulanmış vakalar olarak sınıflandırmamaktadır.

Çin sınırları içerisinde doğrulanmış toplam Kovid-19 vaka sayısı 92 bin 762'e ulaştı. Ülkede virüse bağlı can kaybı 4 bin 636’da sabit kalırken, uluslararası gözlemciler, özellikle geçen yıl virüsün ilk dalgasının gerçekleştiği esnada açıklanan rakamların geçerliliğini sorguladılar.

Koronavirüse karşı maske ve virüs dedektörü gibi koruyucu malzeme üreten Çinli şirketlerin hisseleri, özellikle ülkenin doğusunda bulunan Jiangsu eyaletinde yerel enfeksiyon sayısındaki artışın ardından yükseldi.

Bloomberg'in haberine göre Çin'in sağlık şirketi hisseleri CSI 300 Index’te Çarşamba günü yüzde 2.6 yükselerek 12 Temmuz'dan bu yana en büyük günlük yükselişini gerçekleştirdi.

Bu çerçevede maske üreticisi Xinlong Holding Group'un hisse fiyatı yüzde 10’a yükseldi. Rakibi Intco Medical’in hisse fiyatı yüzde 8,3; Shandong Don Polymer’in hissesi ise yüzde 9,8 arttı.

Aynı zamanda, virüs tespit cihazları üreticisi BGI Genomics'in hisse senedi yüzde 9,1 ve rakibi Dan Jin'in payı ise yüzde 10 arttı.


Editörün Seçimi

Multimedya