Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Sahra’ya yeni BM elçisinin atanmasını ‘hızlandırmak’ istiyor

ABD, Sahra’ya yeni BM elçisinin atanmasını ‘hızlandırmak’ istiyor

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 09:15
Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita dün Rabat’ta ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu'dan sorumlu Birinci Bakan Yardımcısı Joey Hood’u kabul etti (MAP)

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu'dan sorumlu Birinci Bakan Yardımcısı Joey Hood dün, ülkesinin Sahra’ya yeni Birleşmiş Milletler (BM) elçisi atama yolunun daha hızlı ilerlemesini istediğini belirterek, elçinin desteklenmesi adına tüm taraflarla ilişki kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Hood açıklamasında, “İstikrar sağlamak ve herhangi bir düşmanlığı durdurmak için BM liderliğindeki güvenilir siyasi süreci destekliyoruz. Şiddeti durdurmanın ve kalıcı bir çözüme ulaşmanın en iyi yolları konusunda çeşitli taraflarla istişarelerde bulunuyoruz” dedi.

Hood dün Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita tarafından Rabat’ta karşılanırken yaptığı açıklamada, Washington’un mümkün olan en kısa sürede Sahra için özel elçi atanması adına BM’nin çabalarına destek verdiklerini söyledi.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, geçtiğimiz hafta sonu İsrail ile Fas arasında (Tel Aviv'den Marakeş'e) ilk ticari uçuşu organize etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. ABD’li yetkili açıklamasında, ülkesinin, Fas'ın İsrail ile ilişkilerini iyileştirme çabalarını memnuniyetle karşıladığını çünkü bu ilişkilerin her iki ülkeye de uzun vadeli faydalar sağlayacağını dile getirdi. Yetkili aynı zamanda, Fas'ın BM’nin yabancı güçlerin Libya'dan çıkarılması ve başarılı seçimlerin yapılabilmesi konusu dahil Libya'daki çabalar için verdiği desteği istikrarlı, birleşik ve demokratik bir Libya için önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Görüşme sırasında, bölgesel gelişmelerin yanı sıra Burita’nın Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından başkentteki Kartaca Sarayı'nda karşılanması ve Fas Kralı 6. Muhammed'in Said’e gönderdiği sözlü mesaj konusunu masaya yatırdı.

Fas Haber Ajansı'na göre, Fas Kralı’nın mesajı, iki kardeş Mağrip ülkesi arasındaki mevcut kardeşlik ve dayanışma ilişkileri kapsamına giriyor. Konuyla ilgili bilgilendirilmiş kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Fas Kralı’nın mesajının Cumhurbaşkanı Said ve Tunus ile bir destek ve dayanışma mesajı olduğunu söyledi.

Diğer yandan ABD’li yetkili açıklamasında, Fas ziyaretinin ABD ile Fas arasındaki güçlü stratejik ortaklığın yanı sıra Kral 6. Muhammed önderliğinde ülkenin daha nasıl güçlü hale getirilebileceğini tartışmak için bir fırsat olduğunu bildirdi.

Hood açıklamasında, Fas ile ilişkilerin ABD’nin bağımsızlığı kadar çok eski olduğunu, Fas’ın ABD’yi tanıyan ilk ülkelerden olduğunu vurguladı. Hood ayrıca, Fas'ın Ortadoğu'da barış, istikrar ve güvenliğin yanı sıra bölge ve Afrika kıtasında kalkınma gibi ortak çıkar konularına sürekli desteğini dile getirdiğini kaydetti.

ABD’nin Fas’a 300 bini aşkın Johnson & Johnson aşısı bağışladığına dikkati çeken Hood, Fas Sağlık Bakanlığı ve diğer ortaklarla işbirliği içerisinde koronavirüs salgınını durdurmak amaçlı 15 milyon doları aşkın yatırım yapıldığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya