Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’in yeni Washington büyükelçisi, ülkeye gelişinde iyimser bir tonda konuştu

Çin’in yeni Washington büyükelçisi, ülkeye gelişinde iyimser bir tonda konuştu

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 13:00
Çin’in yeni Washington Büyükelçisi Qin Gang (AFP)

Çin’in yeni Washington Büyükelçisi Qin Gang, 28 Temmuz’da ABD’nin Kovid-19 karşısında zafer kazanacağına dair umudunu dile getirirken, oldukça gergin ilişkilerin ortasında iyimser bir tonla konuşmak için, ikili ilişkileri bekleyen büyük potansiyel olduğunu belirtti.

Büyükelçi, Çin’in kuzeyindeki Tientsin şehrinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ile üst düzey Çinli diplomatlar arasında görüşmelerin sona ermesinden birkaç gün sonra dün Washington’a ulaştı. Görüşmeler sırasında her iki taraf da diğer tarafın ilişkileri geliştirmek için taviz vermesi gerektiğini belirtti.

Daha önce Avrupa İşleri ve Protokol görevini üstlenen 55 yaşındaki Dışişleri Bakan Yardımcısı Qin Gang, Çin’in ABD’de en uzun süre görev yapan büyükelçisi 68 yaşındaki Cui Tiankai’nin yerini aldı.

Qin Gang, başkent Washington’daki büyükelçilik binasında gazetecilere açıklamada bulunurken, “Çin- ABD ilişkilerinin hâlihazırda açık olan kapısının kapatılamayacağına ve kapatılmaması gerektiğine yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, “Çin ve ABD arasındaki ilişki, yeni bir kritik dönemece ulaştı. Öyle ki bu ilişki, yalnızca birçok zorlukla değil, aynı zamanda büyük fırsatlar ve potansiyellerle de karşı karşıya” dedi.

ABD ekonomisinin, Başkan Joe Biden liderliğinde geliştiğine dikkat çeken Çinli yetkili, ilişkilerin ‘dalgalanmalara rağmen’ ilerlemeye devam ettiğini vurguladı. Qin Gang ayrıca, “Ülkenin salgına karşı erken bir zafer kazanacağını umuyorum” dedi.

Pekin ve Washington arasındaki ilişkiler, eski Başkan Donald Trump döneminde sert bir şekilde kötüleşti. Biden, Çin’e baskılarını sürdürürken, Çinli yetkililere yönelik yaptırımlarını sıkılaştırdı. Biden ayrıca, Çin’in kendi yönetimi altında dünyaya liderlik etme konusunda ABD’nin yerini almayacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya