Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, göçmenlerin Libya’daki kaçakçılık çetelerinden korunması noktasında çağrı yaptı

BM, göçmenlerin Libya’daki kaçakçılık çetelerinden korunması noktasında çağrı yaptı

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 10:30
Sabratha’nın kuzeyindeki göçmenlerin 24 Temmuz’da Libya donanması tarafından kurtarıldığı bir görüntü. (Libya Donanması)

Birleşmiş Milletler (BM) düzensiz göçmen grupların Libya’daki suç çetelerinin eline düşmesini önleme noktasında bir çağrı yaptı. Söz konusu çağrının, Libya donanmasının dün (Çarşamba) ülkenin batısındaki Al Khums kıyılarında boğulan 18 göçmeni sahil güvenlik devriyelerinin kurtardığını ve bazı göçmenlerin ise kıyıdan kaçtığını duyurduğu sırada geldiği bildirildi.

Yasadışı Göç ve İnsan Ticareti ile Mücadele ve Önleme Ulusal Koordinasyon Komitesi, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile dün (Çarşamba) yaptığı ortak basın açıklamasında, insan ticaretiyle mücadele suçu konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik çabaların sürdürülmesinin önemini vurguladı.

30 Temmuz Uluslararası İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü’ne denk gelen açıklamada, savunmasız göçmen grupların, suç çetelerinin tuzağına düşmesinin engellenmesi noktasında gerekli hizmetlerin ve yardımların sağlanması ile insan ticareti suçu mağdurlarının desteklenmesi ve suçluların adalete teslim edilmesi çağrısında bulunuldu.

Bu yılki kutlamaların tüm ülkelerin ve toplumların Kovid-19 salgını sebebiyle karşı karşıya kaldıkları bir zamanda olacağı belirtildi. Salgının farklı sosyal gruplardan göçmen erkek ve kadınların, yetişkinlerin ve çocukların hayatlarını oldukça kötü etkilediği ve ekonomik koşulların kötüleşmesiyle birlikte insan ticaretine hedef olma risklerini daha da artırdığı belirtildi.

Libya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı resmi sözcüsü dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, sahil güvenlik devriyelerinin farklı milletlerden 18 yasadışı göçmeni Al Khums kıyılarından kurtardığını söyledi. Sahil güvenliğin Al Khums’taki Negaza bölgesinin kuzeyindeki bir botun imdat çağrısında bulunmasının ardından harekete geçtiği bildirildi. Bir tekne tüm bölgede arama kurtarma çalışmaları yaptı ancak hiç bir şey bulamadı. Sahilde kaçan bazı göçmenlerin görüldüğü bildirildi.

Öte yandan Libya güvenlik güçleri dün akşam başkent Trablus’taki Tunus Başkonsolosluğu gözetiminde 27 Tunusluyu sınır dışı etti. Sınır dışı edilen Tunusluların kısa bir süre önce gizli bir göçmen operasyonuna katıldıkları bildirildi. Bu kimseler tutuklanarak Libya’nın batısında bulunan Zaviye şehrinde bir göçmen merkezine yerleştirildi.

Tunus Konsolosluğundan yapılan açıklamada, konsolosluktan bir ekibin ilgili Libya makamları ile koordineli bir şekilde çalıştıktan sonra Zaviye’deki gözaltı merkezine giderek 27 tutuklunun durumunu kontrol ettiği ve ardından ülkelerine dönmeleri noktasında transit geçiş izni verdiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya