Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, Tunus’ta ‘hızla’ bir hükümet kurulması çağrısı yaptı

Fransa, Tunus’ta ‘hızla’ bir hükümet kurulması çağrısı yaptı

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 14:15
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (Reuters)

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bugün (29 Temmuz Perşembe) Cumhurbaşkanı Kays Said’in yürütme yetkisini üstlenmesi sonrasında Tunus’ta ‘hızlı bir şekilde’ başbakan atanması çağrısı yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre Le Drian, Tunuslu mevkidaşı Osman el-Cerendi ile yaptığı telefon görüşmesinde, hızlı bir şekilde bir başbakan atamanın ve Tunusluların isteklerini karşılayabilecek bir hükümet kurmanın önemli olduğunu dile getirdi. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Fransız Bakan, sakinliği ve hukukun üstünlüğünü korumanın ve Tunus demokratik kurumlarının hızla normal seyrine dönmesine izin vermenin gerekliliğine dikkati çekti.

Paris, geçen Pazartesi günü yaptığı ilk yorumda, “Sağlık, ekonomik ve toplumsal krize odaklanabilmek için hukukun üstünlüğüne ve kurumların normal çalışmalarına mümkün olan en kısa sürede geri dönüşe saygı gösterilmesini umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki tüm siyasi güçleri de her türlü şiddetten kaçınmaya ve ülkenin demokratik kazanımlarını korumaya çağırdı.

Kovid-19 pandemisinin yansımalarıyla şiddetlenen ekonomik ve toplumsal krizin ortasında Tunus Cumhurbaşkanı, geçen pazar günü meclis çalışmalarını dondurup Başbakan Hişam el-Meşişi’yi de görevden alarak, yürütme yetkisini bizzat kendisi üstlendi.

Alınan önlemler, yurtiçi ve yurtdışındaki birçok tarafın genç Tunus demokrasisinin akıbeti hakkındaki endişelerinin artmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya