Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da pandemi: Kerala eyaleti endişeye neden oluyor

Hindistan’da pandemi: Kerala eyaleti endişeye neden oluyor

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 07:00

Hindistan yetkilileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması sonucu ülkenin güneybatısındaki Kerala eyaletinde yarın (Cumartesi) ve yarından sonraki gün (Pazar) tam kapanma tedbirleri uygulanacağını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Yeni Delhi merkezli NDTV kanalından aktardığı habere göre, ülke çapında çarşamba (28 Temmuz) günü 641 can kaybı ve 43 bin 641 yeni vaka kaydedilirken Perşembe (29 Temmuz) vaka sayısı 44 bin 673, ölüm sayısı ise 549 olarak tespit edildi.

Kerala’daki vaka sayılarındaki artış ise endişe yarattı. Bu durum, federal hükümeti, yetkililerin yeni virüs salgınını kontrol altına almasına yardımcı olmak için perşembe günü Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’nden 6 kişilik bir ekip atamaya yönlendirdi. Hindistan, toplam 31,5 milyon vaka ile koronavirüs vaka sayıları açısından ABD'den sonra ikinci sırada yer alıyor. Resmi verilere göre, virüse bağlı can kayıpları, çoğu salgının Nisan ve Haziran ayları arasında yaşanan ikinci dalgasında kaydedilmiş olmak üzere 423 bin 244’e ulaştı.

İkinci dalganın ardından, ülke genelinde vaka sayılarının azalmasına rağmen, Kerala eyaletinde kaydedilen vakalar geçen hafta artış gösterdi. Kerala, salı ve çarşamba günü 22 binden fazla yeni vaka kaydetti. Bu vakalar, Hindistan’daki aktif vakaların yaklaşık yüzde 37’sini oluşturuyor.

Kerala eyaleti hükümeti yarın ve pazar sıkı kapanma önlemlerinin uygulanacağını duyurdu. Kapanma sırasında yalnızca acil servisler, temel gereklilik olan çalışmaların yanı sıra gıda satışları ve iletişim hizmeti sağlayıcılarının çalışmasına izni verilecek.

Bilim insanları, vaka sayılarındaki son artışı, devletin Kurban Bayramı sırasında bir hafta boyunca kısıtlamalarının hafifletilmesi kararı da dahil olmak üzere birkaç faktöre bağladılar.


Editörün Seçimi

Multimedya