Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afgan güçleri, Herat yakınlarında Taliban saldırısını püskürttü

Afgan güçleri, Herat yakınlarında Taliban saldırısını püskürttü

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 10:30
Afgan güvenlik unsuru (AFP)

Afgan güvenlik güçleri dün Afganistan'ın batısındaki en büyük şehir ve ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan İran sınırına yakın Herat yakınlarında Taliban tarafından düzenlenen saldırıyı püskürttü.

AFP’nin haberine göre, Afgan isyancılar kısa süre önce Herat vilayetindeki birkaç bölge, İran ile ana geçiş noktası olan İslam Kala ve Türkmenistan ile geçiş noktası olan Turghandi kapısının kontrolünü ele geçirdi.

Herat Bölgesi Sözcüsü Gilani Ferhad, dün gece Taliban’ın Herat yakınlarında yaklaşık 600 bin nüfusu bulunan ve şehir merkezinin 50 km güneyinde yer alan Ghazara bölgesinde saldırılar düzenlediğini söyledi. Diğer saldırılar ise Herat’ın doğusundaki Karkh bölgesinde gerçekleşti.

Sözcü açıklamasında, Afgan güvenlik güçlerinin saldırıları geri püskürttüğünü söyleyerek, Ghazara’da ara ara çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Taliban karşıtı İsmail Han'a ait Afgan kuvvetleri ise Herat çevresinde konuşlandı.

Hükümet sözcüsü, kentin yaklaşık 5 kilometre açıklarında meydana gelen çatışmalarda 4 güvenlik görevlisinin yanı sıra 20 ila 40 Taliban unsurunun öldüğünü duyurdu. Ancak bu sayılar henüz Taliban tarafından doğrulanmadı.

Sovyet işgal güçleriyle savaşan kıdemli bir Afgan savaş lideri olan İsmail Han ve kuvvetleri, Taliban’ın el Kaide lideri Usame Bin Ladin’i ABD'ye teslim etmeyi reddetmesinin ardından 2001 yılında ABD güçlerinin Taliban’ı devirmesine yardım etti.

Han, Temmuz ayı başlarında Taliban’la savaşma ve Herat vilayetinde gerçekleşen ilerleme ile yüzleşme sözü vererek, çok yakında cepheye gideceklerini ve durumu değiştireceklerini kaydetti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Taliban, ülkede bulunan yabancı kuvvetlerin nihai olarak geri çekilmesinin başlamasıyla, Afgan güçlerine karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Taliban, son üç ay içerisinde gerçek bir direniş göstermemiş olmasına rağmen Afgan güçleri karşısında geniş alanların kontrolünü ele geçirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya