Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mayo Clinic’ten aşı uzmanı Dr. Richard Kennedy, Şarku’l Avsat’a konuştu: ‘Delta Plus’ın davranış biçimini anlamak için henüz çok erken’

Mayo Clinic’ten aşı uzmanı Dr. Richard Kennedy, Şarku’l Avsat’a konuştu: ‘Delta Plus’ın davranış biçimini anlamak için henüz çok erken’

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 08:15
Dr. Richard Kennedy.

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Mayo Clinic Hastanesi’nden aşı uzmanı Dr. Richard Kennedy’nin de aralarında bulunduğu bir araştırma ekibi, Pfizer şirketinin yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşısının, iki dozunun uygulanması halinde oldukça bulaşıcı olan Delta varyantına karşı şaşırtıcı derecede güçlü koruma sağladığı sonucuna vardı. Akıllara gelen soru ise 21 Temmuz’da New England Journal of Medicine’da yayınlanan bu sonucun Delta Plus varyantı için ne kadar geçerli olduğu...

Delta Plus varyantı, kendisini Delta’dan ayıran K417N adlı fazladan bir mutasyon içeriyor. Kennedy, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda virüsün bu varyantının davranış biçimini anlamak için henüz çok erken olduğunu söyledi. Mayo Clinic’in Aşı Araştırma Grubu’nun eş başkanı olan Kennedy açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Bu varyant daha bulaşıcı, daha şiddetli semptomları olan bir enfeksiyona neden olabilir ve nötralize edici antikorlardan daha iyi kaçabilir. Bu üç durumun bir kombinasyonu gerçekleşebilir ya da bunlardan herhangi biri olamayabilir de. Bilim insanları bu varyantı yakından izliyor. Bu, diğer mevcut varyantlara benzer mutasyonlara sahip. Bu durumda benzer şekilde çalışacağını gösteriyor.”

Kennedy, halka yeni varyantların ortaya çıkması konusunda endişelenmeme çağrısında bulundu:

“Bu pandemi tamamen kontrol altına alınana kadar yeni varyantlar görmeye devam edeceğiz Yeni varyantların ek bir halk sağlığı tehdidi oluşturup oluşturmadığını yalnızca zaman gösterecek. Bu durumdan korunmanın en iyi yolu virüsün yayılmasını durdurmaktır. Bu da ancak geniş çapta aşılama ve sosyal mesafenin korunması ile olur.”

Pfizer aşısının iki dozunun Delta varyantına karşı etkinliği ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kennedy olumlu sonuçlara ulaştıklarını söyledi:

“Kullanılan teknolojiden bağımsız olarak; spike proteinini (virüsteki en önemli protein ve virüse ünlü şeklini veren) hedef alan diğer aşıların çoğunun da benzer sonuçlara sahip olması muhtemeldir. Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson aşıları Delta varyantına karşı son derece etkili olmaya devam ediyor. AstraZeneca aşısı da öyle. Ancak Çin ve Hindistan’daki inaktif aşıların (tüm viral proteinleri içeren) iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığını bilmek için henüz çok erken.”

Kennedy çalışmanın sonuçlarının, Pfizer şirketinin aşının üçüncü destekleyici dozunun uygulanmasına yönelik onay talebinde bulunması veya durumun iki aşı dozu arasındaki sürenin kısaltılması için uygun olup olmadığıyla ilgili şunları aktardı:

“Pfizer ve diğer üreticilerin onay almak için gerekli ek klinik denemeler gerçekleştirmesinin akıllıca olduğunu düşünüyorum. Aslında ihtiyacımız olmama ihtimali bulunan üçüncü bir dozu almaktansa verilere ulaşmak üzere çalışmak daha iyi. Verilerin sağlanması için ise aylarca beklememiz gerekiyor. Klinik öncesi çalışmalarda ve klinik çalışmalar sırasında dikkatle test edilmiş olan iki doz arası zamanın değiştirilmesi tavsiye edilmez. Ancak ilk iki doz ile üçüncü doz arasındaki zamanlamaya ilişkin şu an çok fazla veriye sahip değiliz. Aşının etkinliği, orijinal virüse ve varyantlara karşı halen yüksek. Eğer bu etkinlik oranının azalmaya başladığını görürsek bu durum, destekleyici dozları uygulamak için uygun zamanın ne olacağına dair bir işaret verecektir.”


Editörün Seçimi

Multimedya