Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki balık avlama alanını genişletiyor

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki balık avlama alanını genişletiyor

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 13:00
İsrail’in balık avlama mesafesini düşürmesinin ardından Gazzeli balıkçılar sahile geri döndü (Arşiv- Reuters)

İsrail, Gazze Şeridi’nden kendi topraklarına yönelik ateşlenen yanan balonlara yanıt olarak, birkaç gündür devam eden bombalı saldırıların ardından bu sabahtan (30 Temmuz Cuma) itibaren Gazzeli balıkçılara izin verilen avlanma alanını genişletti.

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT), yaptığı açıklamada “Güvenlik durumuna bağlı olarak, Gazze Şeridi’ndeki avlanma bölgesi Cuma sabahından itibaren altı deniz milinden 12 mile (yaklaşık 11 ila 22 kilometre) genişletilecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Pazar gününden itibaren Gazze’deki uluslararası toplum tarafından yürütülen projeler için ekipman ve mal ithal etmek mümkün olacak” denildi.

İsrail, kendi topraklarına yanan balonlar fırlatılması sonrasında Pazar günü Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenlemişti.

Daha önce ise İsrail, izin verilen balık avlama bölgesinin Gazze sahil kıyılarından yarı yarıya düşürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail, iki milyon nüfuslu ve on yılı aşkın bir süredir Hamas tarafından kontrol edilen Gazze Şeridi’ne kara, deniz ve hava ablukası uyguluyor.

Gazze’deki balıkçıların avlanma milinin düşürülüp genişletilmesi, iki taraf arasındaki gerginliğin düzeyine bağlı.

12 Temmuz’da İsrail, ‘son zamanlarda hakim olan güvenlik sakinliği’ ışığında Gazze’deki balık avlama bölgesinin genişletildiğini ve Filistin topraklarına daha fazla ithalatın girmesine izin verildiğini duyurdu.

Mayıs ayındaki çatışmalardan önce, bu balıkçılık alanı 15 deniz mili (yaklaşık 28 km) idi.

Filistin Balıkçılar Birliği’ne göre Gazze Şeridi’nde 50 binden fazla insan balıkçılıkla geçiniyor.

21 Mayıs’ta, İsrail ve Gazze’yi kontrol eden Hamas, iki taraf arasında 11 günlük kanlı savaşı sona erdiren bir ateşkes ilan etti. Çatışmalar, Filistin tarafından 66’sı çocuk olmak üzere 260 kişinin şehit olmasına, İsrail tarafında ise 1 çocuk, 1 kız ve 1 asker olmak üzere 13 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Bununla birlikte Gazze’den yanan balonların fırlatılması ve İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları ile ara sıra gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

COGAT açıklamasında “Bu yeni önlemler, bölgedeki güvenlik istikrarının devam etmesine bağlıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya