Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘Lütfen bu aşıyı olduğumu kimseye söylemeyin…’ Bazı ABD’liler neden koronavirüs aşısını gizlice olmak istiyor?

‘Lütfen bu aşıyı olduğumu kimseye söylemeyin…’ Bazı ABD’liler neden koronavirüs aşısını gizlice olmak istiyor?

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 13:45
Bir hemşire, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir öğrenciye koronavirüse karşı aşılama sürecini anlatıyor (AFP)

ABD’nin Missouri eyaletinden bir doktora göre Kovid-19 aşılarıyla ilgili artan kutuplaşma ve yanlış bilgiler, bazı kişilerin ‘planlarını gizlemeye’ ve gizlice aşı olmaya çalışmasına neden oluyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre West Plains’deki Ozarks Healthcare hastanesinin baş tıbbi bilgi sorumlusu Dr. Priscilla Fries, doktorların, aşı konusunda şüpheci olan aileleri, arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla çatışmayı önlemek için gizlice aşı olmak isteyen vatandaşların var olduğunu söyledi.

Ozarks Healthcare tarafından hazırlanan bir videoda Dr. Fries’in belirttiğine göre bir eczacı, çok sayıda insanın “Lütfen bu aşıyı olduğumu kimseye söylemeyin” diyecek kadar ileri gittiğini bildirdi.

Missouri’deki vatandaşların yaklaşık yüzde 41’i tamamen aşılandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre ulusal olarak, ABD’lilerin yüzde 49,8’i tamamen aşılandı.

Beyaz Saray, geçen hafta ABD’deki koronavirüs vakalarının yüzde 40’ının Missouri, Florida ve Teksas eyaletlerinde görüldüğünü açıkladı.

ABD’de aşıya yönelik isteksizlik sosyal medyadaki yanlış bilgiler, aşının etkinliğini ve hatta güvenliğini defalarca sorgulayan sağcı medya figürleri tarafından körüklendi.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi tarafından Mart ayında yayınlanan bir rapora göre, aşı karşıtı yanlış bilgi ve komplo teorilerinin büyük çoğunluğu, birden fazla sosyal medya platformunda toplam 59 milyon takipçisi olan yalnızca 12 kişiden kaynaklanıyor.

Bunların arasında, John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr. da yer alıyor. Kendisi, aşıların otizme yol açabileceğini söylerken, koronavirüsün de 5G teknolojisinden kaynaklı olduğunu savunuyor.

Dr. Fries, hastanenin aşı olurken gizlilik talep eden kişileri korumaya çalıştığını belirtti.

Dr. Priscilla Fries, “İnsanları aşıyı yaptırırken rahat hissettikleri bir yere götürmek için her şeyi yapacağız” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya