Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanı, Tunus Cumhurbaşkanı ile görüştü: 'Tunus'un demokratik sürece geri dönmesini umuyoruz'

ABD Dışişleri Bakanı, Tunus Cumhurbaşkanı ile görüştü: 'Tunus'un demokratik sürece geri dönmesini umuyoruz'

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 15:00
ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Kuveyt'te düzenlediği basın toplantısında (EPA)

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Pazar gecesi aldığı kararların ülkeyi demokratik sürece döndürmeyi amaçladığını ve aynı zamanda bu sözleri eylemlerle birleştirme gereğini vurguladığını söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said Pazar gecesi, Parlamentonun çalışmalarının 30 gün süreyle dondurulmasını, Başbakan Hişam el-Meşişi’nin görevden alınmasını ve yürütme yetkisini kendisinin devralmasını öngören bazı önemli kararlar almıştı. Bu gelişmelerden bir gün sonra ise ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Tunus Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bu telefon görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken'in Tunus Cumhurbaşkanını "demokratik ilkelere ve insan haklarına saygı duymaya" çağırdığını, ancak Said'in parlamentonun yeniden ne zaman açılacağı konusunda kesin bir bilgi vermediğini bildirdi.

Resmi temaslarda bulunduğu Kuveyt'te basın açıklamasında bulunan Blinken, Tunus Cumhurbaşkanının telefon görüşmelerinde kendisine bu istisnai önlemleri almaya iten nedenleri ‘uzun uzun’ açıkladığını duyurdu.

ABD'li Bakan, Said'in kendisine, ‘Tunus'u demokratik sürece döndürmek istediğini ve anayasaya uygun hareket ettiğini açıkça ifade ettiğini’ söyledi. Bakan ayrıca, “Ama tabii ki cumhurbaşkanının ve Tunus'un aldığı önlemlere uymalıyız" dedi.

Blinken, “Tunus'un demokratik yola geri dönmesini, anayasaya uymasını, parlamentoyu yeniden açmasını ve halkın işini yapacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir hükümet kurmasını umuyoruz" dedi.

Bakan, Tunus'ta medyaya uygulanan kısıtlamaları eleştirdi ve ABD'nin Tunus’tan gazetecilerin haklarını desteklemesini ve saygı duymasını beklediğini söyledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya