Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da Sirte ve Misrata arasındaki sahil yolu yeniden açıldı

Libya’da Sirte ve Misrata arasındaki sahil yolu yeniden açıldı

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 15:00
Misrata’da hükümet güçlerine ait askeri araçlar (Arşiv- Reuters)

Libya’daki çatışma tarafları tarafından kurulan ve Birleşmiş Milletler destekli ortak askeri komite, Misrata ve Sirte arasındaki cephe hattında bulunan sahil yolunun yeniden ulaşıma açıldığını açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre 5+5 Askeri Komite, yaptığı açıklamada yolun askeri hareketlere açılmayacağını belirtti.

Libya’daki çatışma tarafları, yaklaşık 18 ay süren bir kapatmanın ardından ülkenin doğusunu ve batısını birbirine bağlayan sahil yolunu yeniden açma hususunda uzlaşı sağladı.

Bu çerçevede Libya Ulusal Ordusu (LUO) temsilcisi Merajaa el-Amami, komite toplantıları sırasında yolun açılması için gerekli güvenlik ve lojistik düzenlemelerinin tamamlandığını söyledi.

Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Komutanı Tümgeneral İbrahim Beytulmal, 29 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Buerat el-Husson’dan Sirte’ye uzanan bölgenin bu ayın sonuna kadar açılmaması halinde, sahil yolunu yeniden kapatıp eski konumuna geri döndürme tehdidinde bulunmuştu.

Beytulmal, komiteye gönderilen resmi bir mesajda, “Operasyon odası, karşı taraf açılmayı tamamlamazsa Sirte- Misrata arasındaki sahil yolunun yeniden kapatılmasını amaçlamaktadır” diyerek, sahil yolunun açılmasını engelleyenlerin isimlerinin verilmesi çağrısı yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya