Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, ABD ordusu için çalışan ilk Afgan grubun ABD’ye geldiğini açıkladı

Biden, ABD ordusu için çalışan ilk Afgan grubun ABD’ye geldiğini açıkladı

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 15:30
ABD Başkanı Joe Biden (AFP)

Washington, Taliban hareketinin olası bir misillemesi endişesiyle ABD için çalışan Afganları tahliye ediyor. Bu kapsamda ABD Başkanı Joe Biden, ABD ordusu için çalışan Afganları taşıyan ilk uçağın, bugün ülkeye ulaştığını açıkladı.  

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Biden, Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü Afganistan’da son 20 yıldır ABD güçleri ve diplomatlarla birlikte çalışan binlerce Afgan vatandaşa verdiğimiz sözü yerine getirmeye devam ediyoruz” dedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Russell Travers, “Yaklaşık 200 kişiden oluşan ilk grup, ülke genelindeki yeni evlerine gönderilmeden önce sağlık ve diğer prosedürlere tabi tutulacak” dedi.

Travers, “Hepsi istihbarat görevlileri ile ulusal ve iç güvenlik birimlerince yapılan güvenlik kontrollerini tamamlamıştır” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan Operasyonları Sorumlusu Tracey Jacobson’a göre grup, Virginia eyaletindeki Petersburg kenti yakınlarındaki Fort Lee Askeri Üssü’ne nakledilecek.

Jacobson, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tamamı, Kovid-19 testine tabi tutuldu ve seyahat etmelerine izin verildi. İsteyenleri, Kabil’de aşıladık” dedi. Afganların, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü’nün yardımıyla yeni evlerine, ABD’deki akrabalarının yanına ya da Uluslararası Göç Örgütü ve Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan evlere gönderileceği belirtildi.

11 Eylül saldırılarının ardından gerçekleşen işgalden sonra yaklaşık 20 bin Afgan ABD için çalıştı. Dışişleri Bakanlığı tarafından denetlenen Özel Göçmen Vizesi Programı kapsamında tahliye başvurusunda bulundular.

Bazı taraflar, ‘Müttefikler Sığınağı’ operasyonu kapsamında tahliye edileceklerin toplam sayısının, aile üyeleri hesaba katıldığında 100 bine ulaşacağına inanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya