Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Beyrut limanındaki patlama davasında ifade vermeye hazır

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Beyrut limanındaki patlama davasında ifade vermeye hazır

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 15:45
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Ayn (Reuters)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Ayn, adli müfettiş Yargıç Tarık el-Bitar’ın kendisini dinlemeye karar vermesi durumunda, geçen yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin ifade vermeye hazır olduğunu açıkladı. Avn, patlama davasında tam adaletin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) cumhurbaşkanlığı medya ofisi tarafından yayınlanan bir bildiriden aktardığına göre Cumhurbaşkanı Avn, bugün (30 Temmuz Cuma) Temyiz Mahkemesi Başsavcısı Gassan Uveydat ile eski bakan Selim Cerisati’nin de katılımıyla ‘çeşitli yargı konularını ele aldığı’ bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Avn, 2 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’ndaki patlamaya ilişkin olarak tam adaletin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 85. maddesi uyarınca, adli müfettişin kendisini dinlemeye karar vermesi halinde, ifade vermeye kesinlikle hazır olduğunu’ dile getirirken, soruşturmanın gidişatı ve gizliliği konusuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Avn, “Rütbesi ne kadar yüksek olursa olsun hiç kimse adaletin üzerinde değildir. Adalet, ancak hakim ve davacıların güvencelerinin bulunduğu yetkili yargı tarafından sağlanabilir” dedi.

Geçen yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı, bir miktar amonyum nitrattan kaynaklanan bir patlama ile sarsıldı. Patlama, başkentin bazı caddelerine hasar verirken, 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, 6 binden fazla kişi yaralandı ve 300 bin kişi de yerinden oldu. 


Editörün Seçimi

Multimedya