Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta Nahda Hareketi’nden 4 kişi ‘şiddete başvurma’ suçundan tutuklandı

Tunus’ta Nahda Hareketi’nden 4 kişi ‘şiddete başvurma’ suçundan tutuklandı

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 09:15
Tunus'un başkentinde iki polis aracı parlamento binasının önünü kapattı. (EPA)

Tunus'ta adli bir kaynak dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Nahda Hareketi’ne mensup, partinin en yüksek organı olan Şura Konseyi üyesi de dahil olmak üzere 4 kişinin Parlamento önünde şiddet eylemleri gerçekleştirmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu.

Tunus resmi haber ajansına (TAP) konuşan kaynak, tutuklananlar arasında Nahda’nin lideri ve Meclis Başkanı Raşid Gannuşi'nin protokol ekibinden bir kişi olduğunu, birinin ise eski koruması olduğunu açıkladı.

Tutuklanan 4 kişi hakkında Cumhurbaşkanı Kays Said’in geçtiğimiz Pazar gecesi parlamentonun tüm yetkilerini dondurduğunu, yürütme, emir ve hükümler verme yetkisini tamamen üstlendiğini duyurmasının ardından parlamento önünde şiddet eylemleri gerçekleştirme girişiminde bulunma suçlaması nedeniyle soruşturma açıldı. 

TAP’ın haberine göre kaynak, terörle mücadele ekibinin tutuklanan 4 kişi hakkında parlamento binasının yakınındaki bir mahalledeki kişilerle temasa geçerek Pazartesi ve Salı günleri yanlarına sopa alıp şiddet eylemleri gerçekleştirmelerini talep ettiklerini ve bu yönde şikayetler alındığını bildirdi. 

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, Pazar gününden bu yana kapalı olan parlamento binasının çevresinde Pazartesi günü Nahda Hareketi destekçileri ile Cumhurbaşkanı Kays Said'in destekçileri arasında çatışmalar yaşandı. Ancak güvenlik güçleri iki grubu ayırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya