Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Paris, hükümet krizini aşmak için Lübnanlı yetkililere baskıya hazır

Paris, hükümet krizini aşmak için Lübnanlı yetkililere baskıya hazır

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 09:30
Hükümeti kurmakla görevlendirilen Necib Mikati. (DPA)

Fransa dün (Cuma) siyasi bölünme ve hızla artan bir ekonomik krizin ortasında, Necib Mikati’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından, Lübnanlı yetkililere yeni bir hükümetin kurulması yönündeki baskıyı artırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, online basın toplantısında ülkesinin Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla bunu başarmak için Lübnanlı siyasi yetkililer üzerindeki baskıyı artırmaya hazır olduğunu söyledi. Ayrıca, hızlı bir şekilde tam kapasiteyle çalışan hükümetin kurulması noktasında, durumun gerektirdiği reformları başlatabileceğini belirterek, bunun öncelik olmaya devam eden herhangi bir yapısal yardım için bir gerekli olduğunu söyledi.

AFP’nin haberine göre, Mikati Salı günü hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından, bunu en kısa sürede gerçekleştireceği noktasında söz verdi.

65 yaşındaki Mikati, 4 Ağustos 2020’de 200’den fazla kişinin ölümüne ve 6 bin 500’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan Beyrut limanında meydana gelen korkunç patlamanın ardından istifa eden Hasan Diyab hükümetinden sonra Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen üçüncü kişi.

Söz konusu pozisyona atanmasının ardından Mikati, “Tek başıma sihirli bir değneğe sahip değilim ve mucizeler gerçekleştiremem. Zor bir durumdayız. Ancak kavgasız, tartışmasız ve suçlamalar olmadan hep birlikte bir şeyler yaparsak başarılı olabiliriz” dedi.

Geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana dünyanın en kötüleri arasında sınıflandırılan Lübnan’ı ekonomik krizden çıkarma noktasında ilk adım olarak Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşmaya varmak, bir sonraki hükümetin sorumluluğunda bulunuyor.

Liman patlamasından bu yana özellikle Fransa’nın Lübnan’daki siyasi sınıf üzerinde uyguladığı uluslararası baskılar, uluslararası toplumun uzmanları artırmayı ve finansal destek karşılığında radikal reformların kabul edilmesini istediği yeni bir hükümetin kurulmasını hızlandırma noktasında başarılı olamadı.

Fransa Nisan ayı itibariyle siyasi krizin aşılmasını engelleyen ve yolsuzluğa karışmış Lübnanlıların topraklarına girişine kısıtlamalar getirmişti. Bu kapsamda bu kimselerin kimliklerine ve kısıtlamaların niteliğine ilişkin bir açıklama yapılmamıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, hükümetin kurulmasını engellemeye çalışan kimselere Avrupa düzeyinde ve ABD ile işbirliği içerisinde yaptırım uygulanması olasılığını defalarca gündeme getirdi.

Fransız sözcü, durumu her gün daha da kötüye giden Lübnanlıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Fransa’nın inisiyatifiyle önümüzdeki Çarşamba günü bir konferans düzenleneceğini belirtti. Bu konferansın doğrudan Lübnan’a insani yardım çerçevesinde yapılacağı belirtildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya