Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Araştırma: Aşılar koronavirüs mutasyonlarının yayılmasını önlemek için tek başına yeterli değil

Araştırma: Aşılar koronavirüs mutasyonlarının yayılmasını önlemek için tek başına yeterli değil

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 12:15
Koronavirüs aşısı vurulan bir kadın (EPA)

Araştırmacılar dün (Cuma) yaptıkları açıklamada, aşının tek başına yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni türlerinin ortaya çıkışını durduramayacağını belirterek, korumadan kaçan mutasyonların gelişmesine yol açabileceği konusunda uyardılar.

CNN'de yer alan habere göre, bilim insanları, neredeyse tüm nüfus aşılanana kadar insanların koruyucu maske takması ve hastalığın yayılmasını önlemek için başka adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Araştırmacıların bulguları, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) tam aşılı kişileri sürekli veya yüksek bulaşma olan bölgelerde tekrar maske takmaya çağıran, çok fazla bilinmeyen kararını destekliyor.

Araştırmacı ekip, "Hızlı aşılama oranının dirençli bir suş geliştirme olasılığını azalttığını bulduk" diye yazdı.


Bilim insanları ayrıca şu açıklarda bulundu:

"Beklenmedik bir şekilde, nüfusun çoğunun zaten aşılanmış olduğu bir zamanda ilaç dışı müdahalelerde bir azalma meydana geldiğinde, dirençli bir suşun ortaya çıkma potansiyeli önemli ölçüde arttı.”

"Bulgularımız, politikacıların ve bireylerin tüm aşılama dönemi boyunca ilaç dışı müdahaleleri korumayı ve bulaşmayı azaltma davranışlarını sürdürmeyi düşünmesi gerektiğini gösteriyor.”


Araştırmada yer alan Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (IST Austria) Simon Rella, "Çoğu insan aşılandığında, aşıya dirençli suş orijinal suşa göre bir avantaja sahip olacak. Bu da, aşıya dirençli suşun, çoğu insanın aşılandığı dönemde halk arasında daha hızlı yayılacağı anlamına geliyor" dedi.

Ancak, maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi ilaç dışı müdahaleler korunursa, virüsün yayılmasının ve değişmesinin olası olmadığını belirten Rella, "Aşıya dirençli mutasyonları uzaklaştırmak için bir fırsat var" dedi.

Araştırma sonuçları, siyasilerin aşılamadan sonra bile kısıtlamaları kaldırmaktan kaçınmaları gerektiğini gösteriyor.


Aynı şekilde, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden Araştırmacı Fyodor Kondrashov da bunun delta gibi daha bulaşıcı bir varyant için özellikle doğru olabileceğini söyledi.

Kondrashov, "Genel olarak, ne kadar çok insan enfekte olursa, aşıya direnç geliştirme şansı o kadar yüksek olur. Bu nedenle, delta varyantı ne kadar yüksek olursa, endişe nedeni o kadar büyük olur” dedi.

Ayrıca, "Herkesi aşılamak için büyük kampanyalar düzenlendiğinde, aslında aşıya dirençli suş önemli bir avantaj kazanıyor" diye ekledi.

CDC, Salı günü maske kullanımına ilişkin kılavuzunu değiştirdi. Yeni değişikliğe göre, tam olarak aşılanmış kişilerin bile bazen virüse yakalanabileceği ve delta varyantını kaparlarsa aşılanmamış kişilere de bulaştırma olasılıklarının olduğu belirtildi. Aynı zamanda koronavirüsün yaygın olduğu veya devam ettiği bölgelerdeki herkese koruyucu maske takmalarını tavsiye etti.


Editörün Seçimi

Multimedya