Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de 2,5 milyar dolar zarara yol açan savaş gemisi yangınıyla ilgili bir askere dava açıldı

ABD'de 2,5 milyar dolar zarara yol açan savaş gemisi yangınıyla ilgili bir askere dava açıldı

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 15:15

Dört gün boyunca devam eden ve 2,5 milyar dolarlık (yaklaşık 21 milyar TL) hasara neden olan gemi yangınını çıkardığından şüphelenilen bir denizci hakkında dava açıldı.

Washington Post'un haberine göre ABD donanmasının perşembe günkü açıklamasında, yetkililerin davada bir duruşma tarihi belirlemek için yeterli kanıt topladığı belirtildi ve denizci hakkında ağırlaştırılmış kundaklama ve gemiyi kasten tehlikeye atma suçlarından dava açılacağı duyuruldu.

Amfibi hücum gemisi USS Bonhomme Richard, geçen yaz San Diego Deniz Üssü'nün iskele tarafında günlerce alevler içinde kalmıştı. Gemi sonunda hurdaya çıkarılmış ve 2,5 milyar dolarlık tamir masrafı oluşmuştu.

Onbaşı rütbesine sahip sanık denizci, Bonhomme Richard mürettebatının üyesiydi. Donanma sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, zanlının kimliğinin kamuoyuyla paylaşılmadığını söyledi.

Robertson, ABD 3. Filosu komutanı Koramiral Steve Koehler'in davayı askeri mahkemeye taşıyıp taşımamayı değerlendireceğini de sözlerine ekledi.

Yangının koşullarını incelemek için donanmanın devam eden iki ayrı soruşturması daha var. Bunlardan biri olayın güvenlik detaylarıyla ilgiliyken, diğeri yangının meydana geldiği andaki komuta durumunu dikkatle inceleyecek.

Washington Post'un haberinde, yangınla mücadele eden denizciler, metalin büküldüğü, gemideki açıklıklardan alevlerin çıktığı ve dışarı simsiyah dumanın yükseldiği kabus gibi yangını anlattı.

Gemideki denizcilerden Astsubay Kıdemli Çavuş Hayley Craig, eylülde gazetecilere verdiği demeçte "Yalan söylemeyeceğim; korktum" dedi.

"Bence herkes korkmuştu. Gerçekten hiçbir şey görülmüyordu. İnanılmaz sıcaktı. Vücudun bu kadar ısıya dayanabileceğini bilmiyordum."

Birkaç düzine kişi duman zehirlenmesi nedeniyle tedavi gördü ancak hiçbir itfaiyeci ya da denizci ciddi şekilde yaralanmadı.
Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya