Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta taziye çadırına saldırı düzenlendi: İkisi güvenlik görevlisi 7 kişi öldü

Irak’ta taziye çadırına saldırı düzenlendi: İkisi güvenlik görevlisi 7 kişi öldü

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 15:30
Bağdat'ta bir Irak polisi devriyesi (Arşiv - Reuters)

Bir güvenlik kaynağı, Bağdat'ın kuzeyindeki Selahaddin vilayetine bağlı Yesrib bölgesinde dün gece (Cuma) bir taziye çadırına saldırı düzenlendiğini ve bu saldırıda ikisi güvenlik görevlisi olmak üzere 7 kişinin öldüğünü, 11 kişinin ise yaralandığını ifade etti. Saldırının arkasında DEAŞ’in olduğundan şüpheleniliyor.

AFP’nin aktardığına göre, iki gün önce boğulan bir gencin taziye çadırına yönelik gerçekleşen saldırının en az üç kişi ile yapıldığını bildiren kaynak, boğularak yaşamını yitiren gencin Yargıtay'daki bir yargıcın akrabası olduğunu söyledi.

Saldırının hedefindeki ailenin yakını Lui Selman Ali, "Gece saat dokuz sularında cenaze töreni sırasında bize yönelik bir saldırı düzenlendi. Silahlı saldırı şiddetliydi, bu yüzden kuzenlerim ne olduğunu öğrenmek için harekete geçti, polisler de saldırıyı püskürtmek için evin önünde onlara katıldı. Burada çıkan çatışmada vurularak öldürüldüler” dedi.

AFP’nin aktardığına göre Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, “Saldırıdan bir gün sonra, Irak Ortak Harekat Komutanlığı bünyesindeki bir güvenlik heyeti, soruşturmayı denetlemek ve olayın gidişatını öğrenmek için bugün (Cumartesi) olay mahalline geldi” açıklamalarında bulundu.

Hafaci saldırıyı, birçok vatandaşın ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan gaddarca bir terör saldırısı olarak nitelendirdi.

İçişleri Bakanlığı Güvenlik Medya Hücresi tarafından yapılan açıklamada yetkililer, olayı terör saldırısı olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya