Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, cilt renginin oksimetrelerin doğruluğu üzerindeki etkisine yönelik uyarıda bulundu

İngiltere, cilt renginin oksimetrelerin doğruluğu üzerindeki etkisine yönelik uyarıda bulundu

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 09:15
Oksimetre kullanan bir kişi (Arşiv-AFP)

Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) dün (Cumartesi), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastaların evde kandaki oksijen seviyelerini izlemek için kullanılan oksimetre cihazlarının, koyu tenli insanlarda yanlış sonuçlar verebileceğine yönelik uyarıda bulundu.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, yapılan bu uyarı, virüs semptomları geliştirme riski taşıyan ve oksijen seviyeleri belirli bir düzeyin altına düşmesi halinde hastaneye yatırılmaları gereken birçok kişinin kanındaki oksijen seviyelerini kontrol etmek için kullanılan nabız oksimetrelerine yönelik geldi.


Bu hizmet, NHS tarafından virüs belirtileri olanlara ve 65 yaş üstü veya klinik olarak virüse karşı risk altında olan kişilere veriliyor.

NHS yaptığı açıklamada, “Koyu tenli kişilerde nabız oksimetresinin daha az oranla doğru sonuç verme ihtimali olabileceğine yönelik raporlar bulunuyor. Zira cihaz kandaki oksijen seviyesini olduğundan daha yüksek olarak okuyabilir.” ifadelerine yer verdi.


Parmağa takılan cihazlar, kandaki oksijen seviyesini ölçmek için kişinin cildine ışık göndererek çalışıyor. NHS’nin internet sitesinde Kovid-19 hastaları için güncellenen kılavuzlar, kişinin koyu bir tene sahip olması veya siyahi olması durumunda doğru sonuç verme oranının daha az olduğuna yönelik bazı raporlar olduğunu, kandaki oksijenin daha yüksek çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Açıklamada, kandaki oksijen oranının düşüp düşmediğini görmek için düzenli olarak kontrol etmenin önemine vurgu yapılıyor.


NHS’ye bağlı Sağlık ve Etnisite İzleme Direktörü Habib Naqvi, sorun yaşayanların siyahiler ve çeşitli Asya topluluklarından olduğunu belirtti. Siyahi Afrikalılar ve Bengalliler başta olmak üzere etnik azınlık üyeleri, İngiltere’de virüse bağlı olarak kaydedilen en yüksek ölüm oranlarından birine sahipler.

Birleşik Krallık’ta Kovid-19’a bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısı, dünya genelinde kaydedilen en yüksek oranlardan biri olarak 129 bin 949 kişiye ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya