Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da kamu ve özel kuruluşlara girmek ve toplu taşıma araçlarını kullanmak için aşı olma zorunluluğu bugün başladı

Suudi Arabistan’da kamu ve özel kuruluşlara girmek ve toplu taşıma araçlarını kullanmak için aşı olma zorunluluğu bugün başladı

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 09:30
Vatandaşlar ve ülkede ikamet edenlerin aşı olduğunu Tawakkalna uygulaması üzerinden ispat etmesi gerekecek (SDAIA)

Suudi Arabistan, tüm vatandaşlar ve ülkede yaşayanların kamu ve özel kuruluşlar, eğitim kurumları, alışveriş merkezlerine girmeleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olma zorunluluğunu bugün uygulamaya başladı.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşlar ve ülkede ikamet edenlerin herhangi bir ekonomik, ticari, kültürel, bilimsel, sosyal, eğlence veya spor faaliyetine katılırken veya herhangi bir resmi ve özel tesise girerken aşı olduğunu Tawakkalna uygulaması üzerinden ispat etmesinin zorunlu olduğunu açıkladı.

Bakanlık ayrıca, herkesin sosyal mesafeye dikkat etmek, maske takmak ve elleri sık sık dezenfekte etmek gibi ihtiyati tedbirlere uyması gerektiğini de vurguladı.

Diğer yandan, Suudi Arabistan salgın nedeniyle verilen yaklaşık bir buçuk yıl aranın ardından bugünden itibaren turist vizesi sahiplerinin ülkeye girişine izin verileceğini açıkladı.

Turizm Bakanlığı’na göre, tam aşılı turistler (Suudi Arabistan’da onaylanmış aşılardan olan Pfizer, AstraZeneca veya Moderna’dan iki doz veya Johnson & Johnson aşısından bir doz almış olanlar) karantina uygulamasına tabi olmaksızın ülkeye giriş yapabilecekler.

Turistlerden, ülkeye girişte aşı sertifikaları ve son 72 saat içinde yapılmış PCR testlerinin sonucunun negatif olduğunu gösteren bir belge de istenecek.

Ziyaretçiler, aşı dozlarına ilişkin verilerini Tawakkalna uygulaması aracılığıyla elektronik portala kaydedecek ve halka açık mekanlara girişlerde gösterecekler.

Turist vizesi almak isteyenler ‘Suudi Arabistan Ruhu’ web sitesi üzerinden de başvuruda bulunabilecek.

Turizm Bakanlığı, turistik tesislerde sadece iki doz aşılı personelin çalıştığını ve aşılanan işçi oranının neredeyse yüzde 100’e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık, bu konudaki talimatları ihlal eden kuruluşların 100 bin riyale kadar çıkan para cezası, lisansın iptali veya her ikisi karşı karşıya kalacağına da vurgu yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya