Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Tunus Cumhurbaşkanı’na yeni hükümet oluşumunu hızlandırma çağrısı

ABD’den Tunus Cumhurbaşkanı’na yeni hükümet oluşumunu hızlandırma çağrısı

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 10:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said Ekim 2019’da yemin ederken (Reuters)

Beyaz Saray, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, Sullivan bir saat süren telefon görüşmesinde Kays Said’i ‘demokratik yola’ hızlı dönüş için bir plan hazırlamaya çağırdı.

Bunun yanı sıra Sullivan, Kays Said’e Tunus ekonomisini istikrara kavuşturacak ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla yüzleşecek bir başbakan tarafından yönetilen yeni bir hükümetinin oluşumunu hızlandırma çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, geçtiğimiz Pazar Başbakan Hişam El-Meşişi’yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğu duyurmuştu.

Kays Said, ayrıca kendisini başsavcı ilan ederek, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma kararının ardından suç ve yolsuzluklara karışanların kovuşturulacağını da dile getirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya