Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Tunus’taki devlet kurumlarına karşı gerilim ve şiddetten kaçınma çağrısında bulundu

Mısır, Tunus’taki devlet kurumlarına karşı gerilim ve şiddetten kaçınma çağrısında bulundu

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 12:15
Nahda partisine karşı geçtiğimiz hafta düzenlenen bir protesto (DPA)

Mısır, Tunus’taki devlet kurumlarına karşı gerilim ve şiddetten kaçınma çağrısında bulunarak, Cumhurbaşkanı Kays Said’in krizi aşma konusundaki yeterliliğine olan güvenini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Sözcüsü Ahmet Hafız, Mısır’ın Tunus’taki gelişmeleri ilgiyle takip ettiğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı;

“Mısır, kardeş Tunus halkıyla ve onların meşru özlemleriyle tam dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor ve Tunus Cumhurbaşkanlığının bu krizden en kısa zamanda ülkeyi çıkarma konusundaki bilgeliği ve gücüne güveniyor.”


Kardeş Tunus halkının çıkarlarını, güvenliğini ve yeteneklerini koruyacak şekilde, gerilimi tırmandırmaktan kaçınma ve devlet kurumlarına yönelik şiddetten kaçınma gereğini vurgulayan Hafız, Tunus’taki ulusal kurumların ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamadaki rolüne övgüde bulundu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, geçtiğimiz Pazar Başbakan Hişam El-Meşişi’yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğu duyurmuştu.


Kays Said, ayrıca kendisini başsavcı ilan ederek, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma kararının ardından suç ve yolsuzluklara karışanların kovuşturulacağını da dile getirmişti. 


Editörün Seçimi

Multimedya