Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Esed yeni hükümeti kurması için Başbakan Hüseyin Arnuş’u görevlendirdi

Esed yeni hükümeti kurması için Başbakan Hüseyin Arnuş’u görevlendirdi

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 12:30
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed (Reuters-Arşiv)

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, yeni hükümeti kurmak için Başbakan Hüseyin Arnuş’un atanmasını öngören bir kararname imzaladı.

Esed, büyük bir ekonomik krizle boğuşan ve büyük bir kısmı 10 yıllık bir iç savaşla paramparça olan ülkede, Ağustos 2020’de Başbakan İmad Hamis’i görevden alarak yerine Hüseyin Arnuş’u atadı.

1953 yılında İdlib’de doğan Arnuş, 2009-2011 yılları arasında Deyr-i Zor Valisi, 2011 yılında Kuneytra Valisi ve 2013-2016 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.

2013’ten beri Arap Sosyalist Baas Partisi merkezi liderliğinin üyesi olan Arnuş, 2018’den sonra Su Kaynakları Bakanı olarak kabinede yer aldı.

Suriyeli yetkililer, yaşanan ekonomik sıkıntının nedeni olarak yaptırımları gösterirken, para birimindeki çöküş fiyatların önemli ölçüde yükselmesine neden oldu. Suriye'de halk gıda ve temel ihtiyaç maddelerini almakta güçlük çekiyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya