Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD raporu: Koronavirüs savaşı değişti

ABD raporu: Koronavirüs savaşı değişti

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 09:45
ABD, vatandaşlarına yönelik maske takma çağrılarına geri döndü. Illinois’de bir tren istasyonundan bir kadının fotoğrafı. (AFP)

Resmi bir ABD raporu, Delta varyantının su çiçeği ile aynı derecede bulaşıcı olduğunu, etkilerinin muhtemelen diğer koronavirüs varyantlarından daha tehlikeli olduğunu ve görünüşe göre enfekte olan kişilerin, aşı olmuş veya olmamış olmaları fark etmeksizin enfeksiyonu diğer insanlara bulaştırabildiğini ortaya çıkardı.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, bilimsel çalışmalara dayanan bu gözlemler, ABD ana sağlık kurumu Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (CDC) yayınlanan dahili bir raporda geçiyordu. Washington Post bu belgeleri ortaya çıkardı ve yetkililere yönelik ‘savaş değişti’ ifadelerinden oluşan bir uyarı da ekledi. CDC Direktörü Rochelle Walensky, iki gün önce yaptığı açıklamada, yüksek riskli bölgelerde kapalı alanlarda aşılanmış kişiler de dahil olmak üzere herkesin maske kullanması tavsiyesini yinelerken bu rapordaki verileri temel alıyordu.

Söz konusu rapor özellikle Massachusetts eyaleti Provincetown şehrinde gerçekleştirilen bir araştırmaya dayanıyor. Araştırmada, 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü kutlamalarının ardından, etkinliğe katılanların dörtte üçünün aşılı olmasına rağmen bu kişilerden yaklaşık 900 yeni vakası tespit edildiği gözlemlendi. Bununla birlikte, aşı olup olunmadığından bağımsız olarak enfeksiyon şiddetini gösteren viral yük açısından bir farklılık gözlemlenmedi.

Yerel bir haber sitesine göre, kutlamaların ardından, az sayıda hastaneye yatış (şimdiye kadar 7 kişi) olurken bu varyantın yayılması ile ilişkili olan bir ölüm kaydedilmedi.

New York Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Celine Gounder AFP’ye yaptığı açıklamalarda, bu gözlemlerin CDC’nin maskelerle ilgili tavsiyelerini değiştirmesindeki ana faktör olduğunu söyledi. Gounder “Bu, enfekte olması halinde hafif semptomları ve hiçbir semptomu olmayacak kişilerin korunması için değil, gördüğümüz verilere istinaden enfeksiyonu başkalarına bulaştırabileceklerini fark etmemizden kaynaklanıyor” dedi.

Uluslararası çalışmalara istinaden, CDC ilk olarak Kovid-19’un influenza kadar bulaşıcı olduğunu düşünüyordu. Ancak Delta varyantı ile enfekte olan bir kişinin hastalığı ortalama olarak 8 kişiye bulaştırması ile hastalık suçiçeğine benzer hale geldi. Kanada, Singapur ve İskoçya’dan gelen veriler ise, söz konusu varyantın daha tehlikeli olabileceğini ve hastanede tedavi gerektiren veya ölüm ile sonuçlanan daha fazla enfeksiyona neden olabileceğini gösteriyor.

Buna karşılık, CDC’nin dahili raporu, bir aşının ölüm veya ciddi hastalık riskini 10 kat, enfeksiyon riskini ise en az 3 kat azalttığı tahmin ediliyor. Bu durum, aşıların şiddetli hastalık ve ölüme karşı en az yüzde 90, enfeksiyona karşı ise en az yüzde 67 oranında etkili olduğu anlamına geliyor. Uzmanlar, aşıların sağlık krizi için çözüm olmaya devam ettiğini düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya