Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyla ilgili soruşturmaya katılacak

ABD, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyla ilgili soruşturmaya katılacak

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 13:00
Geçtiğimiz Perşembe günü saldırıya uğrayan petrol tankeri Mercer Street (AP)

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin İsrailli bir milyarder tarafından işletilen Mercer Street isimli petrol tankerine Umman açıklarında düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmaya katılmayı kabul ettiğini açıkladı.

Mercer Street isimli petrol tankeri, geçtiğimiz Perşembe günü Umman Denizi’nde saldırıya uğradı ve İsrail saldırıyla ilgili İran’ı suçladı.

Yardım çağrısına yanıt olarak olay mahalline yönelen ABD ordusu, bir drone saldırısını ‘açıkça gösteren’ kanıtlar olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a göre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile konu hakkında telefonda görüştü.

Söz konusu görüşmede Blinken ve Lapid, gerçekleri araştırmak, destek sağlamak ve sonraki uygun adımları değerlendirmek için İngiltere, Romanya ve diğer uluslararası ortaklarla birlikte çalışma konusunda anlaştı.

İsrailli milyarder Eyal Ofer’e ait geminin işletmecisi Zodiac Maritime şirketi, geçtiğimiz Cuma günü biri Romanyalı, diğeri İngiliz iki mürettebatın saldırı sonucu öldüğünü duyurdu.

Lapid, saldırının ardından yaptığı açıklamada, ‘seyrüsefer özgürlüğünü baltalayan İran terörüne’ karşı uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Lapid Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Washington, Londra ve Birleşmiş Milletler’deki diplomatik misyonlara, hükümet muhatapları ve ilgili delegasyonlarla New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde çalışma talimatı verdim. İran sadece İsrail’in sorunu değil, herkese zarar veren bir terör, yıkım ve istikrarsızlık kaynağıdır. Seyrüsefer özgürlüğünü de baltalayan İran terörü karşısında sessiz kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Analistler, petrol tankerine yapılan saldırıyı, İsrail ve İran arasında sürmekte olan ‘gölge savaşının’ bir göstergesi olarak gördü.


Editörün Seçimi

Multimedya