Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Jeff Bezos, Elon Musk'ın SpaceX'inin NASA'yla yaptığı anlaşmayı bozamadı

Jeff Bezos, Elon Musk'ın SpaceX'inin NASA'yla yaptığı anlaşmayı bozamadı

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 14:30
Milyarderin uzay şirketi Blue Origin, ABD Yönetim Hesap Verebilirlik Dairesi'ndeki (GAO) federal denetçilerin kararına 50 sayfalık bir itiraz bildirmişti (SPACEX/AFP)

Jeff Bezos, NASA'nın astronotların yeniden Ay'a ayak basmasını sağlayacak iniş sistemi için Elon Musk'ın Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi'ne (SpaceX) verdiği 2,9 milyar dolarlık (yaklaşık 25 milyar TL) ödeneği engelleme girişiminde başarısız oldu.

Milyarderin uzay şirketi Blue Origin, ABD Yönetim Hesap Verebilirlik Dairesi'ndeki (Government Accountability Office -GAO) federal denetçilerin kararına 50 sayfalık bir itiraz bildirmişti. Şirket, yeni bir Ay'a iniş aracının üretilmesi için gerçekleştirilen ve Alabama merkezli bir savunma sektörü şirketi olan Dynetics'in de teklif vermesiyle üç şirketin katıldığı ihalede, NASA'nın Blue Origin'in teklifini yanlış değerlendirdiğini öne sürdü.

Bu üç şirket, NASA'nın 2024'e kadar Ay yüzeyine ilk kadının ve yeni bir erkeğin ayak basmasını hedefleyen Artemis programında kullanılacak bir iniş aracını geliştirmek üzere yarışıyordu.

Blue Origin, NASA'nın birden fazla sayıda ödenek vermeye ihtiyacı olacağını öne sürerek, iniş aracı için Elon Musk'ın SpaceX şirketine 2,9 milyar dolar (yaklaşık 25 milyar TL) ödenek verilmesine karşı çıktı. GAO'nun açıklamasında, "NASA'nın tek ödeneği SpaceX'e vererek uygunsuz karar aldığı yönündeki itiraz savları reddedilmiştir" dendi.

Şirket, NASA Yöneticisi Bill Nelson'a hitaben kaleme aldığı açık mektupla, HLS programında rekabeti yeniden sağlamak üzere 2 milyar dolarlık (yaklaşık 17 milyar TL) alacaktan feragat ederek ABD'li uzay ajansının bütçe açığını kapatmayı da teklif etti.

Dahası şirket, uzay aracının fazladan milyonlarca dolara mal olacak alçak Dünya yörüngesine deneme fırlatışlarını da karşılayabileceğini ifade etti.

GAO hukuk danışmanı Kenneth Patton açıklamasında, uzay ajansının üç iniş aracı teklifine yönelik değerlendirmesinin "ihale kanununa, düzenlemelere ve ihale duyurusunun şartlarına uygun ve makul" olduğunu söyledi.

Blue Origin, cuma günü NASA'nın kararında "temel sorunlar" bulunduğu konusundaki görüşlerini koruduklarını ve GAO'nun "yetki alanları sınırlı olduğu için" bunlara değinemediğini açıklamıştı. 
Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya