Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Seyfulislam Kaddafi, ev hapsinde tutulduğu veya hayatta olmadığına dair söylentileri çürütmek için ortaya çıktı

Seyfulislam Kaddafi, ev hapsinde tutulduğu veya hayatta olmadığına dair söylentileri çürütmek için ortaya çıktı

Pazartesi, 2 Ağustos, 2021 - 07:45
New York Times gazetesi tarafından servis edilen Seyfülislam Kaddafi fotoğrafı

Seyfulislam Kaddafi Hareketi’nin Libya Siyasi Diyalog Forumu’ndaki Temsilcisi Dr. Muhammed Ebu Acila, ülkenin eski lideri merhum Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam’ın Libya’da özgür ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Dr. Muhammed, Seyfulislam Kaddafi’nin bazı siyasi akımların yaydığı ‘ev hapsinde tutulduğu veya hayatta olmadığına’ dair söylentileri çürütmek istediğini dile getirdi.

Kaddafi rejiminin eski bakanlarından Dr. Muhammed, Kaddafi’nin yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez New York Times gazetesine röportaj vererek, Libyalıları uluslararası toplum tarafından onaylanan siyasi süreç yoluyla ülkelerini kurtarmak için seçimlere katılmaya motive etmeyi amaçladığını belirtti ve Aralık ayında yapılması planlanan seçimlere atıfta bulundu.

Dr. Muhammed,  Seyfulislam’ın New York Times aracılığıyla kendisinin hala Libya’da özgür ve sağlıklı olduğuna dair doğrudan bir mesaj göndermeye çalıştığını da vurguladı.

Röportajın aslında Libya’da gerçekleştiğini, gazetenin yayınladığı fotoğrafların gerçek olduğunu ve görüşmenin bir sohbet niteliğinde olduğunu da ekledi.

Dr. Muhammed ayrıca 2011’den bu yana Seyfulislam ile ilk röportajı yapan gazetecinin ‘sadece birkaç kısa ve kesilmiş bölüm’ yayınlamasının mantıksız olduğunu söyleyerek gazeteyi eleştirdi.

New York Times gazetesi, röportajın Ramazan ayında Libya’nın batısında Zintan yakınlarında bir yerde gerçekleştiğini bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya