Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Delta varyantından endişelenmesi sebebiyle milyonlarca sakinini Kovid-19 testine tabi tutuyor

Çin, Delta varyantından endişelenmesi sebebiyle milyonlarca sakinini Kovid-19 testine tabi tutuyor

Pazartesi, 2 Ağustos, 2021 - 08:30
Dün Çin’de bir öğrenci Sinovac aşısı olurken (AFP)

Çin’de Delta varyantı endişelerinin ortasında sağlık yetkilileri, ülkede aylar sonra görülen en büyük virüs salgınını kontrol altına almak için büyük bir çaba sarf ederken, yetkililer milyonlarca kişiye Kovid-19 testi yapmak için geniş çaplı kampanyalar başlattı ve yeni seyahat kısıtlamaları getirdi.

Çin dün (Pazar) 53’ü yerel olmak üzere toplam 75 yeni vaka kaydetti. Raporlarda, ülkenin doğusunda bulunan bir havalimanında enfekte olan bir grup kişinin 20’den fazla şehirde ve 20’dan fazla ilde salgının yayılmasına neden olduğu belirtiliyor.

Bu son dalga, ülkenin geçen yıl topraklarındaki salgını büyük ölçüde ortadan kaldırmayı başarmasının ardından en geniş çapta yayılanı oldu. Temmuz ayında Jiangsu eyaletinde bulunan Nanjing Havalimanı’nda oldukça bulaşıcı olan Delta varyantının yayılması, vaka sayısının artmasına neden oldu. Yetkililer, Pekin’in belirttiği üzere, mutasyona uğramış Delta varyantı ve yoğun turizm sezonunun yol açtığı salgının yayılmasını önlemek amacıyla şu ana kadar şehrin 9,2 milyon sakinine üç tur test işlemi gerçekleştirdi ve yüz binlerce kişiye yönelik karantina uyguladı.

Yetkililer şu anda Hunan eyaletinde turizm şehri olan Zhangjiajie’de bir tiyatro oyununa izleyici olarak katılan 5 binden fazla kişinin izini sürmeye çalışıyor. 1,5 milyonluk bir nüfusa sahip olan Zhangjiajie’de, 4 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından karantina önlemleri getirildi ve tüm turistik yerler kapatıldı. Sağlık yetkilileri, Zhangjiajie’deki sınırlı virüs salgınına Nanjing’den gelen turistlerin neden olduğunu ve bunun 20’den fazla şehirde salgının patlak vermesine yol açtığını belirtiyorlar. Virolog Zhong Nanshan gazetecilere verdiği röportajda, “Zhangjiajie şu anda Çin’deki salgının yeni odak noktası haline geldi. Delta varyantı ile enfekte olan insanların temaslarını takip etme işlemini genişletmemiz gerekiyor” dedi. Yerel sağlık kurumuna göre, Pekin dün, bölgenin çevresinde yaşayan ve yakın zamanda Zhangjiajie’den dönen bir ailede 3 vakanın tespit edildiğini belirtti.

Pekin, yeni vakaların kaydedildiği bölgelerdeki tren, otobüs ve uçak gibi tüm toplu taşıma hatlarını durdurdu. Çin’in başkenti Pekin, seyahat sezonunun zirvesi olan yaz tatilinde turistlerin girişini yasakladı ve şimdi yalnızca negatif çıkmış Kovid-19 test sonucuna sahip olan ve geçiş yapmak için zorunluluğu olan yolcuların girişine izin veriyor. Yetkililere göre, pazar günü bir başka popüler turistik yer olan Hainan Adası’nda ve Ningksia ve Şantung eyaletlerinde yeni vakalar kaydedildi.

Çin ayrıca, son zamanlarda sel felaketlerinin yaşandığı Henan eyaletindeki Çengçou şehrinde yurt dışından gelen Kovid-19 hastalarının tedavi edildiği bir hastanede iki temizlik personelinin enfekte olduğunun teyit edilmesinin ardından vaka sayılarında artış kaydediyor. Bölgede 30 vaka kaydedilirken, yetkililer dün 10 milyon sakinin tamamına Kovid-19 testi yapılmasına yönelik direktifler verdi. Şehrin sağlık komisyonu başkanı görevden alındı.

Son vakaların bazılarının aşılanmış kişiler olduğunun bildirilmesinin ardından, sağlık yetkilileri bunun normal olduğunu belirtti ve sıkı koruyucu önlemlere uymanın yanı sıra aşı yaptırmanın önemini vurguladı. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi virologlarından Zhijian Feng “Kovid-19 aşısının sağladığı koruma, Delta varyantı karşısında biraz azalmış olabilir, ancak mevcut aşının Delta varyantına karşı hala iyi bir koruyucu etkisi var” ifadelerini kullandı.

Pekin’de bulunan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, cuma günü yaptığı açıklamada, ülke genelinde 1,65 milyardan fazla aşı yapıldığını belirtti, ancak tam doz olan kişi sayısına yönelik bir sayı açıklamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya